Niedziela Palmowa w Hiszpanii. Internet pozwala madryckiej Polonii nie tylko na wspólną modlitwę

W Hiszpanii w Niedzielę Palmową na ulice wychodzi popularna procesja „Borriquita”, która przedstawia wjazd Jezusa do Jerozolimy. W tym roku rodziny zasiadły przed telewizorami, aby w ten sposób wziąć udział w niedzielnej Mszy świętej. Madryckiej Polonii internet pozwala nie tylko na wspólną modlitwę, ale także na spotkanie i bycie razem.

W tym roku ulice hiszpańskich miejscowości są puste. Pandemia uniemożliwiła barwne i radosne procesje przedstawiające wjazd Jezusa do Jerozolimy. Tzw. „Borriquita” przyciągała tłumy ludzi, a szczególnie dzieci. To była przede wszystkim ich niedziela. Dzisiaj rodziny zasiadły przed telewizorami, aby wziąć w liturgii.

Inaczej wyglądała też Niedziela Palmowa dla madryckiej Polonii, która od początku pandemii dzięki internetowi codziennie o godz. 20.30 łączy się na wspólny różaniec, Drogę Krzyżową bądź Mszę świętą. Podobnie było i dzisiaj. Rodziny z dumą pokazywały kolorowe palmy zrobione własnoręcznie w domu. Mszę św. internetową przeżywa się głęboko i w rodzinie.

Jesteśmy w trudnym okresie pandemii koronawirusa. Jesteśmy zamknięci w domach już od trzech tygodni. Nie można iść do kościoła, ale codziennie spotykamy się na modlitwie przez internet. Odmawiamy różaniec, drogę krzyżową, a w niedzielę mamy Mszę świętą. Dla nas to bardzo ważne, aby w ten sposób się spotkać, zobaczyć, pomodlić i oczywiście przygotować na Zmartwychwstanie Chrystusa. Musimy ten trudny okres przetrwać, ale dobrze, że możemy chociaż pomodlić się z naszą wspólnotą Polaków, z którą zawsze spotykamy się w kościele – akcentowała pani Danuta.

W tych trudnych czasach, w których nie możemy, jak co roku pójść z palmą do kościoła, by ją poświęcić, przychodzi nam z pomocą internet. Tam przynajmniej wirtualnie możemy się spotkać całą naszą wspólnotą i razem się modlić. Nie jest to oczywiście to samo, ale dzięki temu możemy podtrzymać tradycję. Możemy zobaczyć, że nie jesteśmy sami, że jest więcej osób, którzy mają potrzebę wspólnej modlitwy, spotkania się, porozmawiania. To daje nam też możliwość zaczerpnięcia informacji, jak inni radzą sobie z tą epidemią, czy są zdrowi – wskazuje pan Robert.

Dzisiejsza Niedziela Palmowa była bardzo miłym i wzruszającym doświadczeniem. Pierwszy raz wszyscy przeżyliśmy ją w domach przed komputerami, mimo to nikt nie zapomniał o palemce, z których większość to były własnoręczne wyroby. Nasze modlitwy online, to nie tylko różaniec i Msza św., to również spotkania. Codziennie o 20.30 widząc się nawzajem rodzi się więź międzynarodowej społeczności polonijnej. Dziękujemy Bogu za każdy dzień – podkreślała pani Kasia.

Z Holandii z Hiszpanią łączą się codziennie Bożena i Jacek.

Dziękujemy Polonii z Hiszpanii za wspólne modlitwy różańcowe oraz drogi krzyżowe. Dzięki połączeniom internetowym w sposób wyjątkowy przeżywamy ten Wielki Post i mieliśmy piękna Niedzielę Palmową – mówili.

Dzięki interaktywnej platformie Polacy mogą się zobaczyć, usłyszeć i porozmawiać.

W Niedzielę Palmową odbył się także internetowy konkurs na najładniejszą palmę.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl


[GALERIA]

drukuj