fot. PAP/EPA

Hiszpania: w Madrycie i Katalonii zmarło na Covid-19 ponad 5400 osób z domów seniora

Władze wspólnot autonomicznych Madrytu i Katalonii szacują, że z powodu epidemii Covid-19 w regionach tych zmarło łącznie ponad 5400 podopiecznych domów seniora. Oba te regiony przewodzą w Hiszpanii pod względem liczby ofiar śmiertelnych i zachorowań wskutek koronawirusa.

Jak poinformował rząd wspólnoty Madrytu, kierowany przez Isabel Diaz Ayuso, u 3479 zmarłych seniorów przed śmiercią występowały objawy zakażenia Covid-19.

U innych 781 podopiecznych domów spokojnej starości z regionu Madrytu przed śmiercią wykonane zostały badania potwierdzające infekcję koronawirusem.

Z kolei według ujawnionych w środę danych rządu Katalonii, w regionie tym od ogłoszenia 15 marca stanu zagrożenia zmarło wskutek Covid-19 ponad 1200 podopiecznych domów spokojnej starości. To ponad jedna trzecia dotychczasowych ofiar śmiertelnych koronawirusa w tej części Hiszpanii.

Od poniedziałku niektóre rządy wspólnot autonomicznych Hiszpanii kwestionują dane podawane przez ministerstwo zdrowia. Twierdzą, że są one zaniżone, gdyż uwzględniają jedynie zmarłych, u których przed śmiercią testy potwierdziły obecność koronawirusa, a nie osoby, które umierając miały objawy Covid-19.

„Kiedy mówimy o zmarłych z powodu koronawirusa to nigdy nie ma dobrych liczb” – powiedział w parlamencie minister zdrowia Salvador Illa pytany przez deputowanych o rozbieżności w danych rządu i władz regionów.

Przypomniał, że według statystyk ministerstwa w całym kraju na Covid-19 zmarło ponad 14,5 tys. osób.

W opublikowanym w środę przez ministerstwo zdrowia porannym komunikacie dotyczącym liczby zgonów i zachorowań na Covid-19 po raz pierwszy od początku epidemii resort nie podał liczby pacjentów przyjętych na oddziały intensywnej terapii. Wyjaśnił, że czeka na dane z regionów.

PAP

drukuj