fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Premier: Wszystkie służby są gotowe na ewentualny przypadek koronawirusa w Polsce

W związku z epidemią koronawirusa, który rozprzestrzenia się m.in. we Włoszech, w poniedziałek odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z ministrem zdrowia, głównym inspektorem sanitarnym i szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także odprawa w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa z wojewodami i z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi.

Premier Mateusz Morawiecki relacjonował na konferencji prasowej m.in., że gotowe są laboratoria diagnostyczne.

– Dwa laboratoria badające materiał genetyczny od strony diagnostyki występowania koronawirusa są „pod parą”, a 6 kolejnych jest już uruchamianych, chociaż na dziś nie ma potrzeby, żeby były czynne, żeby one w sposób bieżący pobierały materiał do badań. Chcemy jednak być przygotowani – nawet nadmiarowo – na wszelki wypadek, gdyby wirus pojawił się w Polsce i gdyby pojawił się u większej liczby osób – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu powiedział też, że dla wszystkich Polaków wracających z zagranicy przygotowane są komunikaty SMS-owe, jak należy się zachowywać, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że koronawirus wystąpił lub nie i czego należy się wystrzegać.

Do tej pory w Chinach kontynentalnych odnotowano 77 tys. 150 zakażeń koronawirusem, w tym 2 tys. 592 przypadki śmiertelne. Epidemia  rozprzestrzeniła się na 25 krajów i terytoriów na świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. na Włochy [czytaj więcej], Niemcy, Francję i na Finlandię.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl