fot. PAP/EPA

Wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w Korei Płd. i Chinach. Pierwszy przypadek potwierdzono w Turcji

Po spadkach w ostatnich dniach w Korei Południowej ponownie wzrosła liczba zakażeń koronawirusem. W Chinach liczba ta wzrosła nieznacznie. Europejskie kraje odwołują loty do Włoszech. Pierwszy przypadek koronawirusa potwierdzono w  Turcji.

Wywołujący groźne zapalenie płuc koronawirus rozprzestrzenił się na ponad 100 krajów. Chińskie władze sanitarne poinformowały o 24 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w ciągu doby i 22 ofiarach śmiertelnych. Oznacza to nieznaczny wzrost, gdyż dzień wcześniej informowano o 19 przypadkach infekcji i 17 zgonach.

– Wybuch epidemii w Chinach maleje, liczba zakażonych znacznie spada. Wirus wycofuje się i bardzo się z tego cieszymy. Osiągnięto to dzięki działaniom rządu i jednocześnie współpracy narodu chińskiego. Jeśli którykolwiek kraj to zrobi, może kontrolować wybuch tego wirusa – mówi Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Od początku wybuchu epidemii koronawirusem zaraziło się w Chinach blisko 81 tys. osób. Do tej pory zmarło ponad 3100 osób.

W Korei Południowej po spadkach w ostatnich dniach ponownie wzrosła liczba zakażeń koronawirusem.

– Miasto Seul i specjalny zespół epidemiologów prowadzą w centrum telefonicznym dochodzenia epidemiologiczne dotyczące przypadków koronawirusa. Klasyfikują osoby, które miały kontakt z pacjentami, u których potwierdzono wirus, przeprowadzane są testy dla osób pozostających w bliskim kontakcie – wskazuje Yoon Tae-Ho z centrali zarządzania kryzysowego w Korei Południowej.

We Włoszech łączna liczba potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem przekroczyła 10 tysięcy. Jednak we wtorek nie stwierdzono żadnych nowych zarażeń w miejscowości Codogno w Lombardii, czyli tam, gdzie potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia wirusem we Włoszech.

Z wirusem zmaga się również Hiszpania. W kilku regionach zamknięto szkoły. Odwołano wszystkie bezpośrednie loty  do Włoch.

W Belgii zakażonych jest ok 270 osób. Ukraińskie  linie lotnicze odwołują rejsy, a MSZ wezwało do powstrzymania się przed podróżami do Włoch. Także francuskie linie lotnicze Air France zdecydowały o zawieszeniu lotów do i z Włoch między 14 marca a 3 kwietnia włącznie. Brytyjski dziennik „The Times” poinformował, że wiceminister zdrowia Wielkiej Brytanii Nadine Dorries ma koronawirusa. Polityk w zeszłym tygodniu spotkała się z setkami ludzi i była na przyjęciu wydanym przez premiera Borisa Johnsona z okazji Dnia Kobiet.

Senator Bernie Sanders i były wiceprezydent USA Joe Biden, którzy ubiegają się o nominację Partii Demokratycznej w listopadowych wyborach prezydenckich, odwołali zaplanowane spotkania wyborcze w stanie Ohio.

 

TV Trwam News

drukuj