PAP/EPA

Francja: Około 54 tys. osób demonstrowało w całym kraju przeciwko paszportom COVID-owym

Cztery manifestacje przeciwników paszportów COVID-owych zgromadziły w sobotę w Paryżu około 7 tys. osób, w tym 5,8 tys. na wiecu zorganizowanym przez ugrupowanie Patrioci Floriana Philippota. W innych miastach Francji protestowało w sumie około 47 tys. osób – szacuje MSW.

„Brawo dla Djokovica”, „Wolność”, „Nie dla szczepionki” – wykrzykiwali przeciwnicy paszportów na stołecznym Placu Trocadero, gdzie manifestanci przynieśli wiele flag francuskich i regionalnych, m.in. korsykańskich i bretońskich.

Część protestujących twierdziła, że należą do ruchów prawicowych. Większość banerów wyrażała wrogość do polityki władz wobec pandemii COVID-19.

„To nie wirusa chcą kontrolować, tylko Ciebie”, „Demokracja w niebezpieczeństwie”, „Toksyczna szczepionka” – można było przeczytać na transparentach.

Manifestantki, Laurence i Anne-Sophie, wymachiwały transparentem z napisem „Wściekłe matki”.

„Jesteśmy zaszczepione, ale bierzemy udział w proteście, ponieważ jesteśmy przeciwne paszportom sanitarnym dla nastolatków” – podkreśliły kobiety, również cytowane przez AFP.

„Novak Djokovic jest trochę naszym idolem” – stwierdził z kolei Pascal, który protestował przeciwko szczepieniom w Bordeaux. Mężczyzna demonstrował z grupą rodziców dzieci zapisanych do szkoły tenisa, którzy chcą wesprzeć trenera. Stracił on pracę, ponieważ nie chce się zaszczepić.

„Jestem przeciwko prawom, które stają się drakońskie” – wyjaśnił mediom 28-letni pracownik socjalny Rohan podczas protestu w Lille.

„Nie kwestionuję faktu, że istnieje choroba, ale są to preteksty zdrowotne do dzielenia ludzi i wprowadzania segregacji” – powiedziała natomiast 47-letnia Celine, która demonstrowała w Tuluzie.

Według policji lub prefektur 1300 osób demonstrowało w sobotę w Lyonie, 1140 w Nantes, 1000 w Bordeaux, 950 w Rennes, 750 w Marsylii, 650 w Clermont-Ferrand. Podczas manifestacji policja zatrzymała cztery osoby.

W niedzielę Senat Francji ma ponownie debatować nad ustawą przekształcającą obowiązujące paszporty sanitarne w paszporty szczepionkowe, które nie będą już zawierać wyników testów PCR czy antygenowych umożliwiających wejście do miejsc publicznych i transportu dalekobieżnego. W sobotę około 0,5 mln Francuzów traci ważność swoich paszportów z uwagi na brak szczepienia trzecią dawką szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Władze rozważają skrócenie ważności paszportów do czterech miesięcy od kolejnych dawek szczepionek.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl