fot. TV Trwam News

[TYLKO U NAS] R. Telus: W UE z Polską zaczynają się liczyć, bo jesteśmy silni i dajemy pomysł na Europę

Mateusz Morawiecki ma pomysł na silną i ambitną Europę. W Unii Europejskiej zaczynają się z nami liczyć, bo jesteśmy silni, dajemy pomysł na Europę i zaczynają się tam z nami zgadzać – powiedział na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus.

Unijnym przywódcom nie udało się osiągnąć porozumienia ws. budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Polska utrzymała swoje cele negocjacyjne, wśród których było m.in. podwyższenie środków na wspólną politykę rolną oraz politykę spójności.

– To, że nasze warunki, sprawy polskiej wsi, spójności stawiamy na pierwszym miejscu, to bardzo dobra rzecz. Musimy wspierać premiera Mateusza Morawieckiego w tych negocjacjach, mówić, że to jest dobre. Trochę ubolewam, bo słyszałem polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy próbują krytykować tę sytuację. (…) UE nie jest dobrym wujkiem, który daje. Tam trzeba walczyć – zaznaczył polityk.

Od momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej niesprawiedliwe dopłaty dosięgały kieszeni polskiego rolnika. Teraz będzie możliwość, aby zostało to wyrównane.

– To była dyskryminacja polskiego rolnika. Dlaczego mieliśmy mniej od średniej europejskiej? Dlaczego dostawaliśmy mniej niż Niemcy czy Francja? To była niesprawiedliwość. Działo się tak dlatego, że nie mieliśmy rządu, który walczyłby o nasze sprawy. Teraz jest szansa, żebyśmy dorównali do średniej europejskiej – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z ministrami rolnictwa ośmiu państw Unii Europejskiej. Rozmowy dotyczyły przyszłego unijnego budżetu oraz środków na wspólną politykę rolną. [czytaj więcej]

– Nasz prezydent i premier potrafią zgromadzić wokół siebie koalicję. To bardzo ważne, ponieważ żeby mieć w UE siłę do negocjacji, musimy mieć za sobą inne państwa, bo sami nie damy rady. Udaje się nam gromadzić wokół Polski inne kraje, co daje szansę do wynegocjowania dobrych warunków. (…) Mateusz Morawiecki ma pomysł na silną i ambitną Europę. W Unii Europejskiej zaczynają się z nami liczyć, bo jesteśmy silni, dajemy pomysł na Europę i zaczynają się tam z nami zgadzać – wskazał przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Cała rozmowa z posłem Robertem Telusem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj