[TYLKO U NAS] B. Rzońca o unijnym zakazie sprzedaży nowych aut spalinowych po 2035 r.: Polska musi trzymać rękę na pulsie i bronić tego, co jest najlepsze dla rynku i dla średnio zamożnego mieszkańca Unii Europejskiej

Polska musi trzymać rękę na pulsie i bronić tego, co jest najlepsze dla rynku i dla średnio zamożnego mieszkańca Unii Europejskiej (…). Jeśli ceny materiałów rzadkich, które występują w większości w Chinach albo w Rosji będą dalej drożeć, to samochód dla przeciętnego Kowalskiego w 2035 r. będzie kosztował ok. 200 tys. złotych. Kogo będzie w Polsce na to stać? pytał Bogdan Rzońca, poseł do Parlamentu Europejskiego z Prawa i Sprawiedliwości w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Od 2035 r. na terenie Unii Europejskiej będzie obowiązywał zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. Za przyjęciem nowych regulacji opowiedziały się 23 kraje – w tym Niemcy, które wcześniej miały obiekcje – trzy kraje wstrzymały się od głosu, a Polska jako jedyne państwo unijne zagłosowała przeciw [czytaj więcej].

Jest to zakulisowe porozumienie, w myśl którego Niemcy najprawdopodobniej w najbliższym czasie zgodzą się na 2035 rok. W jednym tygodniu są za, w innym przeciw, ale jakaś cena za to porozumienie będzie i na pewno skorzysta na tym Berlin. Polska powinna trwać w sprzeciwie wobec tej decyzji. Niech rynek reguluje kwestie, czym będziemy jeździć i kogo na co będzie stać –  zauważył Bogdan Rzońca.

Najnowsze informacje pokazują, że produkcja silników elektrycznych będzie drożała.

Mamy informację, że jeden z materiałów – chodzi o lit – bardzo mocno podrożał, a on jest używany do produkcji baterii. Na rynku ten materiał podrożał o 1500 procent. Wiele wskazuje na to, że produkcja silników elektrycznych, akumulatorów, cały proces sięgania po elektromobilność, będzie bardzo drogo kosztował. Są już pierwsze przymiarki. Jeśli ceny materiałów rzadkich, które występują w większości w Chinach albo w Rosji, będą dalej drożeć, to samochód dla przeciętnego Kowalskiego w 2035 r. będzie kosztował ok. 200 tys. złotych. Kogo będzie w Polsce na to stać? – pytał poseł do Parlamentu Europejskiego z Prawa i Sprawiedliwości.

Dlatego bardzo ważne jest to, by przyglądać się tym decyzjom – mówił Bogdan Rzońca.

W przyszłym roku będą miały miejsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Może się wydarzyć, że nowa Komisja Europejska podejmie inne decyzje, więc cały proces straszenia ludzi elektromobilnością spełznie na niczym (…). Polska musi trzymać rękę na pulsie i bronić tego, co jest najlepsze dla rynku i dla średnio zamożnego mieszkańca Unii Europejskiej – podkreślił gość audycji „Aktualności dnia”.

W trakcie audycji Bogdan Rzońca odniósł się także do mechanizmu praworządności, w efekcie którego było zawieszenie wypłat dla Polski.

W Parlamencie Europejskim od 2019 r. do dzisiaj przygotowano 38 rezolucji przeciwko Polsce, przeciwko rządom prawicowym w naszym kraju. W produkcji tych rezolucji uczestniczyli politycy z Polski z PO i SLD. To oni informowali, co się dzieje w Polsce, wystawiając naszemu krajowi jak najgorsze świadectwo, fałszując rzeczywistość. Ta sytuacja znalazła poklask u lewicowo-liberalnych polityków z różnych krajów Unii Europejskich –  zwrócił uwagę poseł do Parlamentu Europejskiego z Prawa i Sprawiedliwości.

Presję na przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulę von der Leyen, w sprawie „twardego wdrożenia mechanizmu praworządności” miało wywierać dwóch niemieckich europosłów.

To jest zasłona. Nikt nie zdejmie i nikt nie powinien zapomnieć o odpowiedzialności za to, kto przygotowywał te rezolucje, kto się pod nimi podpisywał. Nie zdarzyło się nigdy w Parlamencie Europejskim, żeby parlamentarzyści danego kraju przygotowali rezolucję przeciwko własnemu krajowi (…). To jest sztandarowy punkt programu polskiej opozycji, żeby Polska nie dostała pieniędzy unijnych. Zrobiono z tego wielką aferę, natomiast pieniądze unijne są ważne, ale tak naprawdę pamiętajmy, że tylko polska gospodarka może obronić polską suwerenność – powiedział gość audycji „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z Bogdanem Rzońcą dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl