fot. twitter.com

Jacht I Love Poland wystartował w regatach Caribbean 600

W poniedziałek wystartowała 12. edycja Caribbean 600. Regaty organizowane przez brytyjski Royal Ocean Racing Club to jeden z kilku na świecie klasycznych, 600-milowych wyścigów. Na trasie wokół 11 wysp zobaczymy 74 jachty, łącznie ponad 700 załogantów z 37 krajów. W zawodach wystartuje m.in. jacht I Love Poland oraz dwie inne jednostki z Polski.

Jak co roku udział w wyścigu biorą żeglarskie sławy: Franck Cammas, Loïck Peyron, Peter Askew, Liz Wardley czy Giovanni Soldini. A także trzy załogi z Polski, w tym I Love Poland pod komendą Grzegorza Baranowskiego.

„Jacht gotowy, żagle sprawdzone, wciąż analizujemy trasę i możliwe warunki pogodowe. Po treningach w Cascais i rejsie przez Atlantyk nasi nowi członkowie załogi nabierają pewności siebie. Jesteśmy gotowi do wyścigu, który w tym roku będzie wyjątkowo trudny” – mówił przed startem Grzegorz Baranowski.

I Love Poland to projekt mający na celu promowanie Polski na świecie oraz wspieranie młodych polskich żeglarzy sportowych przez możliwość treningu i udziału w regatach oceanicznych na pokładzie szybkiego i nowoczesnego jachtu. Na naszym pokładzie znajdują się jednak nie tylko zawodowi sportowcy, ale również ci, którzy pomyślnie przeszli krajowe eliminacje w ramach programu edukacyjnego.

Co ich czeka na trasie? Wouter Verbraak, nawigator analizujący pogodę dla regat w tym roku, prognozuje przebieg regat.

„Ostatnie dwa lata były bardzo wietrzne, ale w tym roku spodziewamy się słabych wiatrów na starcie i również w trakcie regat. Trzeba więc będzie wykorzystywać wszystkie podmuchy i lokalne wiatry oraz unikać stanięcia w ciszy między wyspami. W miarę upływu czasu wiatr będzie przybierał na sile i zyskiwał na stabilności” – wyjaśniła Wouter Verbraak.

Polacy będą ścigać się w grupie 0, gdzie zmierzą się m.in. 4 jachty VO70 i 2 jachty VO65, w tym: Wizard, Telefonica Black oraz Austrian Ocean Race Project.

Wyścig obserwować można [tutaj].

Agnieszka Dydycz/radiomaryja.pl

drukuj