fot. PAP

Hiszpania: Przy grobie polskiego bohatera upamiętniono Dzień Wojska Polskiego i rocznicę Bitwy Warszawskiej

Członkowie hiszpańskiego stowarzyszenia historycznego Poland First to Fight upamiętnili Dzień Wojska Polskiego oraz 101. rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej podczas ceremonii na madryckim cmentarzu św. Izydora (San Isidro), gdzie pochowany jest polski bohater z czasów II wojny światowej Kazimierz Tylko-Dobrzański – poinformował w rozmowie z PAP w poniedziałek przewodniczący organizacji Alberto Trujillo.

Na uroczystościach obecny był attaché obrony RP płk. Robert Tkaczyk. Podczas przemówienia przy grobie polskiego bohatera, Tkaczyk podkreślił, że Bitwa Warszawska z 1920 r. była jedną z najważniejszych nie tylko dla Polski, ale także dla Europy i miała bezpośredni związek z II wojną światową.

„Stalin zemścił się za klęskę w tej bitwie i zaatakował Polskę 17 września 1939 r.” – powiedział.

„Dzięki takim osobom, jak Kazimierz Tylko-Dobrzański Polska nie stała się częścią Związku Radzieckiego” – dodał.

Członkowie organizacji Poland First to Fight, do której należy także kilku Polaków, ubrani w stroje wojskowe z czasów II wojny światowej, oddali cześć polskim bohaterom. Zabrzmiał hymn państwowy. Na grobie Kazimierza Tylko-Dobrzańskiego złożono kwiaty.

Kazimierz Tylko-Dobrzański urodził się w styczniu 1922 r. w rodzinie o głębokich tradycjach patriotycznych i religijnych. Podczas kampanii wrześniowej, mając zaledwie 17 lat, walczył najpierw przeciwko wojskom niemieckim, a potem sowieckim. W czasie II wojny był członkiem Armii Krajowej. W 1946 r. musiał uciekać z kraju w obawie przed represjami „władzy ludowej” w Polsce.

Do Madrytu trafił dzięki organizacji Katolickie Dzieło Pomocy Akademickiej (Obra Catolica de Asistencia Universitaria). W Hiszpanii nadal prowadził działalność patriotyczną. Należał do polskiej sekcji pierwszej powojennej rozgłośni polskiej emigracji – „Radio Madryt”, która za zgodą gen. Franco codziennie nadawała programy w j. polskim od 1949 do 1975 r.

W latach 80. organizował pomoc dla Polaków, którzy przybywali na emigrację do Hiszpanii. Wiele lat prowadził chór Polskiej Misji Katolickiej. Owocem sportowych zainteresowań Tylko-Dobrzańskiego było utworzenie drużyny siatkówki Real Madrytu, której trofea do dziś można zobaczyć w miejscowym muzeum. W listopadzie 1982 r. spotkał się z papieżem Janem Pawłem II podczas pierwszej podroży papieskiej do tego kraju. Zmarł w kwietniu 2013 r. w wieku 91 lat i został pochowany na madryckim cmentarzu św. Izydora (San Isidro).

PAP

drukuj