Będą unijne kary dla Hiszpanii i Portugalii?

Hiszpanii i Portugalii grożą poważne, unijne kary za nadmierny deficyt budżetowy. Komisja Europejska wszczęła już działania wobec Madrytu i Lizbony.

Unijne prawo dopuszcza deficyt budżetowy nieprzekraczający 3 proc. Tymczasem, w Hiszpanii w ubiegłym roku wyniósł on 5,1 proc. PKB. Prognozowano go na poziomie 4,2 proc. W Portugali wyniósł on w 2015 r. 4,4 proc., a według planów rządu miał być niższy o 2,5 proc. Oba te kraje od 2009 r. są objęte unijną procedurą nadmiernego deficytu z powodu powiększającej się dziury budżetowej.

Działaniom Hiszpanii i Portugali szczegółowo przygląda się Komisja Europejska – mówi wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

– Komisja stwierdziła, że Portugalia nie skorygowała nadmiernego deficytu na co miała czas najpóźniej do 2015 r. Podobnie Hiszpania nie jest w stanie skorygować go w terminie do końca 2016 r. Z różnych powodów ponadplanowe rozwiązania związane z wyższym wzrostem i niższymi stopami procentowymi były niedostatecznie wykorzystywane do zmniejszenia deficytu i długu – wskazuje Valdis Dombrovskis.

W związku z tym Komisja Europejska wszczyna wobec Madrytu i Lizbony procedury związane z nadmiernym deficytem. Jeśli oba państwa jeszcze w tym miesiącu nie wykażą, że ich deficyty są wynikiem nadzwyczajnych warunków gospodarczych, grożą im kary finansowe, a nawet wstrzymywanie transferu funduszy unijnych.


RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl