fot. o. M. Raczkiewicz CSsR

Władze regionu Galicji usunęły z Monte del Gozo pomnik św. Jana Pawła II

Władze regionu Galicji usunęły z Monte del Gozo pomnik św. Jana Pawła II upamiętniający IV Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Santiago de Compostela w 1989 roku. Grupa kapłanów i wiernych rozpoczęła starania o powrót pomnika na swoje miejsce lub o umieszczenie go w nowym. Pomnik leżał na ostatnim odcinku Szlaku św. Jakuba.

W styczniu 2020 r. w regionalnym dzienniku „La voz de Galicia” ukazała się krótka informacja, że władze regionalne odnowią pomnik. W marcu 2021 roku ten sam dziennik poinformował, że pomnik został usunięty z powodu jego złego stanu spowodowanego upływem czasu i klimatem. Na miejscu zostały jedynie mało widoczne i złożone na ziemi cztery płyty cokołowe.

Obrońcy pomnika uważają, że władze celowo doprowadziły do jego zniszczenia oraz wykorzystały pandemię, aby po cichu usunąć go z Monte del Gozo. Władze Galicji usunęły pomnik św. Jana Pawła II, obrońcy wolności, natomiast pomnik komunistycznego zbrodniarza Che Guevary pozostał nietknięty w Oleiros, stwierdził Francisco José Contreras z Vox.

 

fot. o. M. Raczkiewicz CSsR

Autorem pomnika jest Brazylijka Yolanda d’Augsburg Rodrigues. Upamiętnia on historyczne IV Światowego Dni Młodzieży z 1989 roku. Przyczyniły się one do ożywienia Szlaku św. Jakuba, przypomniały o chrześcijańskich korzeniach Europy oraz nadały nowy charakter światowym spotkaniom młodzieży. Miejsce, na którym stał pomnik, ma być przekształcone w zieloną strefę.

fot. o. M. Raczkiewicz CSsRfot. o. M. Raczkiewicz CSsR

o. prof. Marek Raczkiewicz CSsR/Madryt

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl