W Hiszpanii rozpoczął się Wielki Tydzień

Viernes de Dolores, czyli Piątek Matki Bożej Bolesnej oznacza początek Wielkiego Tygodnia. W Hiszpanii wychodzą dzisiaj pierwsze procesje pokutne. Królewskie miasto Valladolid leżące na północ od Madrytu w Kastylii i León szczyci się tradycjami, które sięgają XV w.

Przed reformą liturgiczną w piątek przed Niedzielą Palmową przypadało wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, czyli popularny do dzisiaj Viernes de Dolores. Pierwsze procesje, które wychodzą na ulice są zapowiedzią Męki Pańskiej i cierpień, które spadną na Matkę Jezusa.

Królewskie miasto Valladolid jest słynne z Wielkiego Tygodnia i procesji, których początek sięga XV w. Tutaj urodził się w 1527 r. przyszły król Filip II. Z kolei Tomé Pinheiro da Veiga opisuje w swoim dziele Fastiginia miejscowe zwyczaje, a także narodziny Filipa IV, który przyszedł na świat w Wielki Piątek (1605). Tych, którzy urodzili się w tym dniu nazywano “zahorí”, ponieważ – jak wierzono – mogli zobaczyć to, co było zakryte przed ludzkim wzrokiem.

Dzisiaj wieczorem wyjdzie na ulice Bractwo Złożenia do Grobu (Cofradía del Santo Entierro) w charakterystycznych czarnych kapturach i tunikach, przepasanych złotym sznurkiem. Pokutnicy, czyli “nazarenos” niosą przepiękną figurę Jezusa w grobie, której autorem jest XVII-wieczny rzeźbiarz Gregorio Fernández. Mieszkańcy Valladolid czekają szczególnie na procesję Bractwą Wywyższenia Świętego Krzyża i Matki Bolesnej. Pokutnicy w niebieskich tunikach i czerwonych kapturach niosą XV-wieczną figurę Chrystusa od Dobrej Śmierci i obraz Matki Bożej Bolesnej, który pochodzi z początków XVII w.

W odróżnieniu od Andaluzji procesje w Valladolid odbywają się w większej ciszy i skupieniu. Przerywają je hymny i marsze pasyjne grane przez orkiestry. Modlitewne przeżycie łączy się tutaj z widokiem wspaniałych dzieł sztuki religijnej, wyraz wiary miejscowego ludu w odkupieńczą śmierć Jezusa Chrystusa i miłości do Jego Matki.

o. Marek Raczkiewicz CSsR

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl