fot. flickr.com

Ekstremalna Droga Krzyżowa wzdłuż Zalewu Wiślanego

Dziś wieczorem ponad pół tysiąca wiernych ma wziąć udział w pierwszej na Warmii i Mazurach Ekstremalnej Drodze Krzyżowej wzdłuż Zalewu Wiślanego.

Przed nabożeństwem będzie sprawowana Msza św. w kościele pw. Brata Alberta w Elblągu. Następnie wyruszą w 40  km wędrówkę z Elbląga do Fromborka, do którego mają dotrzeć w sobotę przed południem.

Udział w drodze krzyżowej zgłosiło już ponad 500 osób. Najmłodszy uczestnik ma 11 lat, będzie szedł wraz z rodzicami; najstarszy 70 lat. Większość pielgrzymujących to mężczyźni – poinformowali organizatorzy.

Taka forma przeżycia Drogi Krzyżowej to szansa na doświadczenie wiary i wyzwanie dla tych, którzy zmagać się chcą z własnymi słabościami – mówi organizator ks. Kamil Leszczyński.

– Ekstremalność polega przede wszystkim na tym, że jest to noc, że idziemy w ciszy, samotności. Nie ma wspólnych modlitw, pieśni. To jest 40 kilometrów. Ta świadomość, ze trzeba się zmierzyć z samym sobą. Ekstremalna Droga Krzyżowa tak naprawdę pozwala stanąć „nagim” przed Bogiem. Kiedy człowiek przeżywa jakieś własne ograniczenia, słabości, wtedy odkrywa kim jest. Odnajduje on swoje miejsce na ziemi i jednocześnie wielką zależność od Boga – podkreślił ks. Kamil Leszczyński.

Droga Krzyżowa zakończy się w Archikatedrze Fromborskiej, gdzie po posiłku uczestnicy rozjadą się do domów.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to inicjatywa, która zrodziła się w 2009 roku, przez ks. Jacek Stryczek w Krakowie. Przez kolejne lata inicjatywę podejmowały kolejne miejscowości. W tym roku zaangażowanych jest w 66 miejscowościach 15 tys. osób.

RIRM

drukuj