fot. M. Wikło - TT/ks. Tomasz Trzaska

Droga Krzyżowa na terenie dawnej katowni na Rakowieckiej

W piątek – 8 kwietnia – w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, mieszczącym się w murach byłego więzienia przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Przywołane zostaną wspomnienia więzionych i torturowanych w tym miejscu żołnierzy.

Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 19.00. Komentarze do poszczególnych stacji męki Jezusa Chrystusa wygłosi kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ks. Tomasz Trzaska.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zostało powołane przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro w lutym 2016 r. na terenie byłego Aresztu Śledczego przy ulicy Rakowieckiej 37, gdzie w latach 40. I 50. XX w. odbywały się egzekucje oraz potajemne pochówki ofiar zbrodni komunistycznych. Od 2016 r. Instytut Pamięci Narodowej prowadzi tu systematyczne prace poszukiwawcze, dzięki którym odnaleziono szczątki kilkudziesięciu zamordowanych tu osób. Trwa ustalanie ich tożsamości.

Udział w Drodze Krzyżowej zapowiedziała Zofia Pilecka, córka rotmistrza Witolda Pileckiego, którego szczątki prawdopodobnie znajdują się na terenie byłego aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Do dziś jednak poszukuje ich Instytut Pamięci Narodowej.

Rotmistrz Witold Pilecki (1901-48) był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej oraz, od końca września 1941 r., więźniem KL Auschwitz, z którego uciekł w kwietniu 1943 r. W obozie włączył się w organizację ruchu oporu, a następnie przygotował pierwsze sprawozdania o Holocauście, znane dziś, jako tzw. Raporty Pileckiego. Po wojnie rtm. W. Pilecki został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maju 1948 roku.

 

radiomaryja.pl/PAP

drukuj