fot. pixabay.com

Hiszpania: w Madrycie otwarto wystawę poświęconą 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim

W piątek w siedzibie rządowej instytucji Centro Sefarad Israel w Madrycie otwarto wystawę pt. „Przesiedleni. Czternaście historii z warszawskiego getta”. Wystawa, która potrwa do 19 kwietnia, jest centralnym elementem obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim zaplanowanych przez ambasadę RP w Hiszpanii.

W związku ze zbliżającą się 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim przypadającą 19 kwietnia ambasada RP w Madrycie we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym przygotowała na marzec i kwiecień wiele wydarzeń o charakterze informacyjno-edukacyjnym oraz kulturalno-artystycznym – poinformowała polska placówka dyplomatyczna.

„Powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej i pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie” – przypomniała ambasada.

„Poprzez prezentację indywidualnych historii osób zmuszonych do zamieszkania w getcie oraz opisy zdarzeń, które miały miejsce na jego terenie począwszy od wybuchu powstania 19 kwietnia 1943 r. chcemy przybliżyć hiszpańskim odbiorcom sytuację okupowanej Polski i jej obywateli oraz oddać cześć odwadze i poświeceniu powstańców” – poinformowała polska placówka.

Na obchody rocznicowe złożą się także „działania o charakterze informacyjno-edukacyjnym, w tym wykład na temat warunków życia i medycyny w getcie, pokaz animowanego filmu krótkometrażowego opartego na wywiadzie Hanny Krall z Markiem Edelmanem, konferencja o Archiwum Ringelbluma, konkurs na najlepszy projekt edukacyjny nawiązujący do życia i dorobku Janusza Korczaka oraz wydarzenia kulturalno-artystyczne, w tym performance oparty na historiach ocalonych z warszawskiego getta oraz koncert zespołu Bester Quartet, inspirującego się m.in. muzyką klezmerską.

Getto warszawskie było największym z gett utworzonych przez Niemców w okupowanej Europie; w szczytowym okresie zamknięto w nim blisko 450 tys. Żydów – przypomina Żydowski Instytutu Historyczny.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl