W Hiszpanii i Ameryce Płd. trwają uroczystości ku czci św. Wawrzyńca

W wielu miejscowościach Hiszpanii i Ameryki Południowej trwają święta patronalne ku czci św. Wawrzyńca, diakona i męczennika. Według tradycji urodził się on w III w. w Huesca, w prowincji Hispania Tarraconensis. Szczególnym miejscem związanym ze św. Wawrzyńcem jest podmadrycki El Escorial.

Po wyborze Sykstusa II na Papieża w 257 r., Wawrzyniec przyjął święcenia diakonatu i został administratorem dóbr kościelnych oraz opiekunem ubogich. Według tradycji miał się opiekować świętym Graalem, czyli kielichem, którego użył Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy.

Kiedy wybuchły prześladowania Wawrzyniec w tajemnicy wysłał kielich i inne relikwie do rodzinnej miejscowości Huesca. Jego rodzice – Orencio i Paciencia uciekając przed prześladowaniami, schronili się w Walencji. Święty Graal jest przechowywany do dzisiaj w jednej z kaplic w miejscowej katedrze.

Sam Wawrzyniec zginął śmiercią męczeńską na rozpalonym do czerwoności ruszcie (kracie). Kiedy prefekt Rzymu zażądał wydania skarbów Kościoła diakon stanął przed nim z tłumem biedaków mówiąc: “Oto pradziwy skarb Kościoła”. Rozgniewany prefekt miał odpowiedzieć: “Ośmielasz się szydzić z Rzymu i Cesarza. Zginiesz. Nie myśl jednak, że umrzesz natychmiast. Będziesz umierał powoli doznając nakwiększego bólu w twoim życiu”.

Kult św. Wawrzyńca rozwijał się bardzo szybko, już od IV w. W Hiszpanii swoje patronalne święto obchodzi m. in. Huesca, Ezcaray czy San Lorenzo de Calatrava, gdzie przechowywany jest fragment relikwi męczennika. Z kolei w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich jest słynny pokaz sztucznych ogni, który gromadzi ponad 100 tys. ludzi. W pomadryckim Eskurialu natomiast znajduje się klasztor św. Wawrzyńca wybudowany przez króla Filipa II w formie rusztu jako podziękowanie za zwycięstwo w bitwie pod San Quintín (10.08.1557). Święty Wawrzyniec cieszy się też dużą popularnością w Ameryce Łacińskiej. Do jego sanktuarium w Ciudad Juarez w Meksyku przybywają dzisiaj tysiące pielgrzymów z kraju i z południa USA. A w Buenos Aires patronuje jednemu z klubów piłkarskich: San Lorenzo de Almagro. Drużynie kibicuje m. in. papież Franciszek.

Św. Wawrzyniec uważany jest za jednego z pierwszych archiwistów i skarbników Kościoła. Jest też patronem m. in. bibliotekarzy, ubogich i piekarzy. W Polsce patronuje ratownikom GOPR-u oraz sudeckim przewodnikom.

Według legendy w każdy piątek św. Wawrzyniec ma udawać się do czyśćca, aby wybawić co najmniej jedną duszę.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl