fot PAP/EPA

W Hiszpanii obowiązuje zakaz wychodzenia z domów na zachodzie La Palmy, wulkan zwiększył swą aktywność

Władze hiszpańskiej La Palmy nakazały mieszkańcom zachodniej części wyspy pozostać dziś w domach z powodu zbliżania się lawy z wulkanu Cumbre Vieja, który od tygodnia znajduje się w fazie erupcji.

Zakaz wychodzenia z domów dotyczy około 5 tys. mieszkańców gminy Tazacorte, gdzie spodziewane jest zejście lawy do Oceanu Atlantyckiego.

Według hiszpańskich wulkanologów dzisiaj rano lawa z Cumbre Vieja znajdowała się około 800 metrów od zachodniego wybrzeża La Palmy.

Eksperci wskazali, że po niedzielnym osłabieniu erupcji dziś wulkan zwiększył swą aktywność, a także emisję wydalanych gazów i popiołu.

W dalszym ciągu zamknięte jest lotnisko na La Palmie, na którym dziś rano oczekuje na wylot z tej kanaryjskiej wyspy około 100 osób.

W sobotę ponad 3000 oczekujących na wylot samolotem pasażerów wydostało się z kanaryjskiej wyspy statkiem Santa Cruz de la Palma. Komentatorzy wskazują, że w normalnych warunkach z wyspy odpływało wcześniej zaledwie 350 osób dziennie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl