Wielka Środa w Hiszpanii

Radość i zadowolenie panują w tym roku wśród bractw pokutnych w Hiszpanii z powodu dotychczasowej pogody. Po kilku deszczowych latach wiele z nich mogło wreszcie wziąć udział w procesjach. Mają nadzieję, że pogoda utrzyma się także podczas najważniejszych dni Wielkiego Tygodnia.

Wielka Środa to połowa Wielkiego Tygodnia. Kończy ona jego pierwszą część, przygotowującą do głównych procesji pokutnych, szczególnie w Wielki Piątek. W Kordobie przeżycia związane z Męką Pańską, którą obrazują procesyjne “pasos” stają się coraz bardziej intensywne. Porusza widok cierpiącego Chrystusa i perłowe łzy Matki Bożej na jej pięknym obliczu, w których odbija się blask setek woskowych świec i gromnic.

W sercu rodzi się pragnienie, aby pomóc “costaleros”, którzy dźwigają na barkach ogromny ciężar scen pasyjnych i w ten sposób ulżyć w cierpieniu Odkupicielowi. Dzisiaj wczesnym popołudniem jako pierwsze wychodzi w Kordobie bractwo Piedad. Po nim kolejno Calvario, Perdón, Pasión, Paz i Misericordia. Każde z nich ma swoją historię. I tak np. Bractwo Paz ( Pokój) zostało założone w 1940 r. przez tych, którzy walczyli w wojnie domowej, zakończonej cztery lata wcześniej. Bractwo Calvario powstało w 1722 r. i szczyci się tym, że według statutów miało odprawiać Drogę Krzyżową w każdy piątek i święto.

W procesji niesie piękną XVIII-wieczną (1723) figurę Chrystusa na krzyżu. Mieszkańcy Kordoby czekają dzisiaj szczególnie na ostatnie bractwo. Misericordia pierwsze reguły otrzymało już w 1534 r. Ubrani w białe tuniki i capirotes, czyli kaptury, przepasani fioletowym pasem niosą XV-wieczną figurę Chrystusa Miłosiernego oraz pochodzącą z końca XVI w. figurę Matki Bożej Płaczącej. Procesje potrwają dzisiaj do późnych godzin nocnych. Wśród procesji, jakie wychodzą w Wielką Środę w Hiszpanii na szczególną uwagę zasługuje Zamora na północy kraju.

W przeciwieństwie do gwaru Andaluzji procesje odbywają się tutaj w całkowitym milczeniu, a rozgadany turysta może zostać skarcony. Z kolei w galicyjskim Vivero koło Lugo swoją Drogę Krzyżową mają dzisiaj tylko mężczyźni. W Ameryce Łacińskiej Wielka Środa to przede wszystkim procesja z figurą Jezusa “El Nazareno”, która odbywa się w Caracas w Wenezueli. Przyciąga ona tysiące wiernych z kraju i z zagranicy. Zgodnie z tradycją mają na sobie ubrania koloru fioletowego. W ten sposób nawiązują do ubiczowania i ukoronowania Jezusa koroną cierniową, a z drugiej strony dziękują za otrzymane laski.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl