fot. pixabay.com

Hiszpania: Kierowca jak Dobry Samarytanin

“Zaopiekuj się nim (Łk 10,35). Dobrzy Samarytanie w drodze” – to tegoroczne hasło Dnia Odpowiedzialności za Ruch drogowy, który od 53 lat organizuje Kościół w Hiszpanii. Biskupi apelują do kierowców o odpowiedzialność na drodze szczególnie teraz, kiedy rozpoczynają się wakacje. Nadmierna prędkość oraz jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków to główne przyczyny wypadków.

“Często całe rodziny podróżują tym samym pojazdem, aby razem się cieszyć, spędzić kilka dni na wakacjach, odwiedzić dziadków i krewnych lub po prostu wyjechać w plener, by spędzić dobrze dzień. Są to rzeczy bardzo piękne. To, że cała rodzina jest z nami w tym samym samochodzie, wymaga jednak od kierowcy maksymalnej uwagi i odpowiedzialności na drodze, aby podróż, która zaczęła się z entuzjazmem, zakończyła się szczęśliwie” – napisali księża biskupi w specjalnym przesłaniu na Dzień Odpowiedzialności za Ruch drogowy.

Główne przyczyny wypadków to m. in. nadmierna prędkość, używanie telefonu, alkohol, narkotyki lub inne substancje odurzające. Wielu sprawców wypadków ucieka bez udzielenia pomocy rannym.

“Liczba ofiar śmiertelnych i rannych na naszych drogach każdego roku to setki i tysiące osób” – podkreślają księża biskupi.

Dlatego apelują, aby kierowcy zachowali się na drodze jak ewangeliczny samarytanin. “Bycie dobrym Samarytaninem to uczynienie z drogi arterii życia, bezpieczeństwa drogowego, pracy, komunikacji, braterskiego spotkania, bogactwa kulturowego i gospodarczego. To przestrzeń do życia w trosce o rodzinę i przyjaciół”.

o. Marek Raczkiewicz, Madryt/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl