Par Enrique Dans, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2738754

Madryt: odbyły się uroczystości beatyfikacyjne 14 sióstr koncepcjonistek

W Madrycie odbyły się uroczystości beatyfikacyjne 14 sióstr z Zakonu Matki Bożej Niepokalanej – tzw. koncepcjonistek. María del Carmen Lacaba i towarzyszki zginęły za wiarę podczas prześladowania religijnego w okresie hiszpańskiej wojny domowej.

Uroczystościom przewodniczył ks. kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Koncelebrował ks. kard. Carlos Osoro oraz liczni biskupi i kapłani. Obecni byli również krewni męczenniczek.

Siostry pochodziły z klasztorów w Madrycie, Toledo i El Pardo. W 1936 r. zostały wypędzone z madryckiego klasztoru św. Józefa. Dziesięć sióstr ukryło się w mieszkaniu na ulicy Francisco Silvela. 7 listopada do budynku weszli milicjanie pytając o siostry, które wydał portier z sąsiedniego budynku. Wepchnięto je do ciężarówki i wywieziono. Przełożona s. María del Carmen Lacaba, choć mogła uniknąć męczeńskiej śmierci, to jednak pozostała z siostrami dodając im otuchy i opiekując się chorymi.

„Nie opuszczę wspólnoty, a tym bardziej moich kochanych chorych sióstr” – powiedziała przed śmiercią.

Jedna z nich poruszała się na wózku inwalidzkim. Milicjanie kilkakrotnie chcieli zepchnąć ją ze schodów, nie szczędząc przy tym drwin i bicia. Po wielu upokorzeniach i torturach siostry zostały rozstrzelane. Do dzisiaj nie znaleziono ich ciał. Zidentyfikowano jedynie dwa, które milicjanie porzucili w bramie cmentarza w Vicálvaro koło Madrytu.

„Ta beatyfikacja umocniła nas i ukazała piękno naszego charyzmatu, dając mu siłę, która pochodzi ze świadectwa życia naszych 14 męczenniczek. Oby ta beatyfikacja i ofiara sióstr była ziarnem nowych chrześcijan i licznych powołań. Mam nadzieję, że ludzie uświadomią sobie, że radykalizm naszego życia ma sens” – powiedziała siostra María Torres Ros, która stoi na czele federacji klasztorów sióstr koncepcjonistek w Kastylii.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl