Par Enrique Dans, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2738754

Hiszpania: Rząd wydłużył do stycznia mechanizm wsparcia zatrudnienia

Rząd Hiszpanii zatwierdził we wtorek wydłużenie mechanizmu regulacji pracy dla poszkodowanych przez koronakryzys, którzy zostali objęci reżimem ERTE. Na jego podstawie państwo wspiera zasiłkami osoby, które z powodu koronawirusa są nieobecne w miejscu pracy.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Madrycie minister pracy i polityki społecznej Yolanda Diaz zapowiedziała, że ERTE będzie obowiązywać do 31 stycznia 2021 r.

Wyjaśniła, że dotychczas z budżetu Hiszpanii wypłacono łącznie na rzecz pracowników pozostających na tymczasowym zwolnieniu z powodu koronawirusa kwotę 22 mld euro.

Przedstawicielka rządu Pedra Sancheza wskazała, że wtorkowe zatwierdzenie przez radę ministrów wydłużenia ERTE nastąpiło po wcześniejszym wypracowaniu konsensusu z największymi centralami związkowymi kraju.

Na początku września Yolanda Diaz zapowiedziała, że ERTE będzie obowiązywać „tak długo, jak będzie to konieczne”, a rząd nie zamierza określać daty końcowej jego trwania.

W ramach ERTE pracodawca działający na terenie Hiszpanii zobowiązuje się do ponownego zatrudnienia pracowników na co najmniej 6 miesięcy. W okresie nieobecności załogi w firmie obniża on w naturalny sposób koszty pracy swojej spółki.

Zawieszeni tymczasowo pracownicy są rejestrowani w urzędach pracy i otrzymują zasiłek będący równowartością średnich pensji z ostatniego półrocza. Wysokość tego wsparcia waha się pomiędzy 502 a 1411,83 euro.

PAP

drukuj