fot. PAP/Mateusz Marek

Marszałek Sejmu przebywa z wizytą na Litwie

Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, przebywa z dwudniową wizytą na Litwie. W piątek spotkała się z premier Litwy, przewodniczącą litewskiego Sejmu oraz z Polakami mieszkającymi w Wilnie.

Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, rozpoczęła swoją wizytę na Litwie od udziału w posiedzeniu litewskiego Sejmu.

Marszałek Elżbietę Witek powitała przewodnicząca litewskiego Sejmu, Viktorija Čmilytė-Nielsen.

– Dziś gościmy naszego najbliższego sojusznika, marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, panią Elżbietę Witek – mówiła Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Wizyta marszałek polskiego Sejmu w Wilnie wiąże się m.in. z 33. rocznicą odzyskania przez Litwę niepodległości, która przypada 11 marca.

– To święto Litwinów, ale również obywateli Litwy wszystkich narodowości, także Polaków, którzy mieszkają na Litwie – powiedziała marszałek Elżbieta Witek.

Niepodległość Litwy była ważnym elementem upadku Związku Sowieckiego – mówiła marszałek. W tym kontekście nawiązała do walczącej dziś Ukrainy, która broni swojej wolności przed rosyjską agresją.

– Polsko-litewska wspólnota losów sprawiła, że oba państwa mówią jednym głosem w sprawie kontynuowania wsparcia dla ogarniętej wojną Ukrainy – akcentowała Elżbieta Witek.

Wojna na Ukrainie i dalsze wsparcie państw Zachodu dla Kijowa to jeden z kluczowych tematów, które podjęły podczas rozmów bilateralnych marszałek Elżbieta Witek oraz przewodnicząca litewskiego Sejmu.

– Apelujemy do pozostałych krajów o zwiększenie wsparcia dla Ukrainy, aby mogła ona obronić swoją niepodległość i integralność terytorialną. Miejsce Ukrainy jest w Europie – oznajmiła Viktorija Cmilyte-Nielsen.

– Militarnie, ale także humanitarnie, dyplomatycznie. Na każdym szczeblu pomoc Ukrainie jest potrzebna bardzo – dodała Elżbieta Witek.

Oprócz kwestii związanych z bezpieczeństwem i wojną za naszą wschodnią granicą, rozmowy marszałek Elżbiety Witek i przewodniczącej Viktoriji Cmilyte-Nielsen dotyczyły także polsko-litewskich relacji i dalszej współpracy.

– Zwracamy się do naszych rządów o przyspieszenie strategicznych projektów infrastrukturalnych, takich jak Via Baltica, które niewątpliwie przyczyniłyby się do rozwoju stosunków dwustronnych i kontaktów międzyludzkich – stwierdziła litewska polityk.

– Rozmawiałyśmy także o sytuacji Polaków na Litwie. To była dobra rozmowa. Wiem, że będzie możliwość spotkania się na roboczo naszych parlamentarzystów. Jesteśmy przekonani, że kiedy się rozmawia, to wszystkie trudne sprawy można rozwiązać – podkreśliła Elżbieta Witek.

Elżbieta Witek rozmawiała także z Polakami podczas spotkania w polskiej ambasadzie. Marszałek Sejmu rozmawiała również z premier Litwy, Ingridą Sajmonite, oraz złożyła kwiaty przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w kaplicy Powstańców Styczniowych na wileńskim cmentarzu na Rossie.

W sobotę marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, spotka się z prezydentem Litwy oraz weźmie udział w uroczystościach z okazji święta odzyskania niepodległości przez Republikę Litewską.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl