fot. PAP/EPA

Premier Litwy z wizytą w Polsce

Problemy Polaków mieszkających na Litwie, współpraca gospodarcza oraz realizacja projektów międzynarodowych – to główne tematy, które mają być poruszone przez premiera tego kraju Algirdasa Butkevicziusa podczas jego dzisiejszej wizyty w Warszawie.

Szef litewskiego rządu spotka się dziś w Warszawie z premierem, a także prezydentem. Zapewnił on, że Litwie zależy na ociepleniu relacji z Polską i ożywieniu dwustronnej współpracy gospodarczej. Zadeklarował również gotowość rozwiązywania problemów społeczności polskiej na Litwie, ale nie wskazał sposobów załatwienia jej spraw, ani żadnych terminów.

Sam fakt, że takie spotkanie  ma miejsce napawa nas optymizmem; od kilku lat stosunki na linii Warszawa – Wilno były niezbyt przyjazne i przychylne – powiedziała Anna Sobolewska, koordynator Forum Rodziców rejonu trockiego na Litwie. Polacy liczą, że zostaną podpisane jakieś konkretne deklaracje m.in. dotyczące szkolnictwa polskiego na Litwie.

– Tegoroczni maturzyści zostali zakładnikami poprzedniej koalicji rządzącej. Polacy mieli zdawać po dwóch latach taki sam egzamin litewski, jak Litwini po 12 latach nauki.  Oczywiście rodzice bardzo się tego obawiają, bowiem dzieci po tym czasie nie potrafiły opanować całego materiału. To znaczy, że wyniki na egzaminie maturalnym będą złe. W konsekwencji szanse na bezpłatne studia na Litwie będą małe. Dlatego mam nadzieję, że ta sprawa zostanie rozstrzygnięta. Siódmy marca jest ostatnim terminem, kiedy nasi uczniowie muszą zdecydować, jaki egzamin będą zdawali – powiedziała Anna Sobolewska.

 

Wypowiedź Anny Sobolewskiej


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj