Litwa kupuje norweski system obrony przeciwlotniczej NASAMS

Litwa kupuje norweski system obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System). Litewski minister obrony Raimundas Karoblis podpisał umowę w tej sprawie. Litwa zapłaci za NASAMS 110 mln euro.

Obrona powietrzna jest jednym z najsłabszych punktów w obronności krajów bałtyckich. Litwa, Łotwa i Estonia posiadają obecnie jedynie systemy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu – 3-5 kilometrów. Norweskie rakiety mają zasięg kilkudziesięciu kilometrów i mogą zwalczać cele powietrzne na wysokości do 15 km.

Na Litwie rozważana jest też możliwość obrony przestrzeni powietrznej kraju rakietami Patriot.

W przyszłym roku budżet obronny Litwy po raz pierwszy ma osiągnąć 2 proc. PKB i wyniesie 873 mln euro.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl