Rząd o nowelizacji prawa zamówień publicznych

Rada Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się nowelizacją prawa zamówień publicznych. Nowe prawo ma pozwolić m.in. zleceniodawcy, np. GDDKiA, zapłacić podwykonawcy, jeżeli wykonawca tego nie zrobi. Autorem dokumentu jest Urząd Zamówień Publicznych.

Ustawodawca zaznaczył, że w Polsce coraz częściej występują przypadki nieuregulowania lub nieterminowego regulowania należności przy realizacji zamówień publicznych za roboty budowlane wykonane przez firmy, które nie mają statusu wykonawcy, czyli podwykonawców.

Nowelizacja zdefiniuje umowę o podwykonawstwo. Jej przedmiotem będą mogły być zarówno usługi, dostawy, jak i roboty budowlane stanowiące część zamówienia publicznego. Prace podwykonawcy będą podlegały odbiorowi i ocenie należytego wykonania przez zamawiającego.

– „Uregulowanie kwestii podwykonawstwa zwiększy przejrzystość procesu udzielania zamówień publicznych (…) Większa przejrzystość pozwoli potencjalnym wykonawcom uwzględnić realne koszty związane z podwykonawstwem w składanej ofercie oraz nawiązać współpracę z potencjalnymi podwykonawcami już na etapie postępowania o zamówienie publiczne” – wyjaśniono w uzasadnieniu do nowelizacji.

Bogusław Kowalski, były wiceminister transportu podkreśla, że jest to pilna sytuacja wymagająca normalnej zmiany prawa a nie nadzwyczajnego trybu jaki był stosowany w czasie protestów podwykonawców dróg, którym nie zapłacono w należytym terminie środków za wykonane prace.

Jak zauważa ekspert można zastanowić się nad tym czy nie mamy do czynienia z leczeniem skutków a nie przyczyn tej choroby.

-Wydaje się, że cały model piętrowego finansowania inwestycji jest zły, potrzebujemy zatem uderzyć w sedno, czyli zmienić ten sposób prowadzenia inwestycji tak, aby generalna dyrekcja była zleceniodawcą bezpośrednim dla kilku wykonawców na mniejszą skalę; a nie, aby wprowadzać pośrednika między inwestorem w postaci generalnej dyrekcji, a bezpośrednimi wykonawcami, które tak naprawdę niczego do procesu inwestycyjnego nie wnoszą, poza tym, że mają zdolność finansową i mogą spełniać wyśrubowane normy. (…) Spółki specjalnego przeznaczenia, które generalna dyrekcja mogłaby tworzyć do poszczególnych inwestycji, i one oczywiście zastępowałyby te wielkie, prywatne, czy międzynarodowe konsorcja, które tak, jak powiedziałem, są tylko pośrednikiem, a nie rzeczywistym kreowaniem wartości w postaci wykonywanych robót – zwraca uwagę Bogusław Kowalski.

 

Wypowiedź Bogusława Kowalskiego:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl