Sesja akademicka w Madrycie z okazji kanonizacji papieży

Uroczystą sesją akademicką Uniwersytet Św. Damazego w Madrycie uczcił kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II. Gościem specjalnym był ks. Andrzej Dobrzyński, dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, który należy do Fundacji Jana Pawła II w Rzymie.

W uroczystej sesji, której przewodniczył ks. kard. Antonio María Rouco Varela, udział wzięło, oprócz wykładowców i studentów, także wielu biskupów i kapłanów. Poszczególni prelegenci podkreślili rolę świętych papieży w najnowszej historii Kościoła oraz ich wkład na polu ewangelizacji, eklezjologii, prawa kanonicznego i filozofii. Jan Paweł II jest bez wątpienia postacią kluczową do zrozumienia zmian, jakie nastąpiły w Kościele, w Europie i na świecie.

Ks. Andrzej Dobrzyński, gość honorowy, mówił z kolei o kard. Wojtyle i jego licznych i odważnych inicjatywach w archidiecezji krakowskiej, a także w Kościele polskim, aby przybliżyć i wprowadzić w życie nauczanie Soboru Watykańskiego II. To doświadczenie mógł później wykorzystać już jako papież. Wystąpienie ks. Dobrzyńskiego było piękną lekcją na temat historii Kościoła polskiego oraz postaci kard. Wojtyły, pasterza, który do końca pozostał wierny swojej misji. Spotkało się ono z długimi i gorącymi brawami zebranych.

W tym kontekście zaprezentowano hiszpańskie wydanie książki “*Kościół w tajemnicy odkupienia. Interpretacja Vaticanum II*, red. A. Dobrzyński, Rzym 2012, która zawiera teksty soborowe kard. Wojtyły. Ukazała się ona w prestiżowej kolekcji “Biblioteca de Autores Cristianos” (BAC) pod wymownym

tytułem “Pasterz w służbie Soboru Watykańskiego II”. Jest to pierwsze tłumaczenie tych tekstów na język obcy, które, jak się okazuje, są raczej mało znane w Polsce. Hiszpańskie tłumaczenie uzupełnia ważną lukę do poznania całej myśli soborowej kard. Wojtyły – św. Jana Pawła II.

RIRM/ o. Marek Raczkiewicz

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl