Gdańsk: Poświęcenie tablicy upamiętniająca wizytę Janem Pawłem II

W Gdańsku na Westerplatte poświęcono tablicę upamiętniającą spotkanie św. Jana Pawła II z młodzieżą, które odbyło się w tym miejscu 28 lat temu. Tablicę ufundowali więźniowie polityczni z czasów PRLu.

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, obronić dla siebie i dla innych – te słowa św. Jan Paweł II wypowiedział na Westerplatte w 1987 roku.

Po wielu zmaganiach, u podnóża kopca Pomnika Obrońców Wybrzeża, udało się zamieścić tablicę upamiętniającą bardzo ważne przesłanie Papieża. Słowa św. JPII są teraz priorytetem dla młodych ludzi – akcentuje Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia „Godność”.

Tą tablicą chcemy pokazać młodemu pokoleniu to, co Papież mówił wówczas do młodzieży, wskazując im drogę jak mają żyć, jak mają dbać o rodziny niekoniecznie z karabinem w ręku, żeby umieli zachować patriotyzm, walczyć o rodzinę bez broni – powiedział Czesław Nowak.

Przygotowaniem tablicy zajęło się Stowarzyszenie „Godność”, które skupia represjonowanych działaczy związkowych z lat 80.

Mamy szczególną wdzięczność dla Ojca świętego Jana Pawła II, ponieważ przybywając z pielgrzymkami dwukrotnie, w 1983 i 1987 roku wypuszczano nas z więzień, on wymuszał po prostu amnestie – podkreślił Czesław Nowak.

Tablica jest umieszczona w miejscu, gdzie 28 lat stał ołtarz papieski. Jej poświęcenia dokonał ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Najważniejsze, że doszło do tego poświęcenia i tej uroczystości – zaznaczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Krzysztof Dośla, przewodniczący regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” mówi, że słowa, które JPII wypowiedział na Westerplatte są drogowskazem na naszą życiową drogę.

Słowa, które wprost odnoszą się do sytuacji życiowej, które mówią każdemu z nas, że są wartości, dla których warto się poświęcić, że są wartości, które nigdy nie powinny być bezczeszczone, nigdy nie powinny być przedmiotem handlu, że są wartości takie jak Westerplatte, z których powinniśmy być dumni, i które powinniśmy zawsze podnosić – powiedział Krzysztof Dośla.

Takie wartości młodemu pokoleniu powinni przekazywać przede wszystkim rodzice.

Ja pamiętam bardzo dużo, ponieważ dużo mi opowiadał tata, który żył za tych czasów (żyje nadal) i który był tutaj 28 lat temu, gdy Jan Paweł II wypowiadał te słowa. Jan Paweł II ma duży wpływ na dzisiejszą młodzież – powiedziała Magda.

Mimo próśb, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski nie chciał udzielić finansowego wsparcia dla idei upamiętnienia wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na  Westerplatte. W reakcji Czesław Nowak i Andrzej Michałowski – członkowie Stowarzyszenia „Godność” zwrócili odznaczenia Zasłużony Działacz Kultury, które otrzymali za niezależną działalność wydawniczą w latach 1981-89 od szefa resortu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 TV Trwam News/RIRM

drukuj