fot. TT/Grupa LOTOS

Morskie Centrum Produkcyjne gotowe do wyjścia w morze

Gdańska Stocznia Remontowa zakończyła prace nad Morskim Centrum Produkcyjnym – Morską Kopalnią Ropy i Gazu. Obiekt należący do Lotos Petrobaltic każdego dnia będzie mógł produkować surowiec na poziomie 200 tysięcy metrów sześciennych.

Jeszcze pięć lat temu była to zwykła platforma wiertnicza. Teraz to Morskie Centrum Produkcyjne – Morska Kopalnia Ropy i Gazu.

Kluczową dla całego przedsięwzięcia była operacja nasuwania i montażu na pokładzie platformy czterech potężnych modułów o wadze kilkuset ton każdy, systemu separacji ropy naftowej, systemu sprężania i eksportu gazu, systemu zatłaczania wody do złoża oraz systemu energetycznego.

Nowy obiekt pobłogosławił i poświęcił metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

– Pobłogosław tę platformę i spraw, aby ci, którzy będą tu pracować, cieszyli się Twoją opieką i Twoim błogosławieństwem – mówił ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Przebudowa platformy rozpoczęła się w 2015 roku. Jednak dopiero dwa lata później – dzięki Gdańskiej Stoczni Remontowej prace rzeczywiście ruszyły do przodu.

To przełomowa współpraca – zaznaczył Piotr Soyka, prezes Remontowa Holding.

– Dzisiaj wszyscy byli świadkiem, że odbiorca jest zadowolony, dostał dobry wyrób. Myślę, że dalej będziemy współpracować – wskazał Piotr Soyka.

Platforma przebudowana, poświęcona, czas więc na drugi etap – powiedział prezes zarządu Lotos Petrobaltic Grzegorz Strzelczyk.

– Przed nami godzina prawdy i sprawdzenie tego centrum produkcyjnego w morzu – akcentował Grzegorz Strzelczyk.  

Platforma trafi na złoże B8, 70 km na północ od Jastarni. Ostatecznym etapem inwestycji będzie jego całkowite zagospodarowanie. Według szacunków nastąpi to za dwa lata. Eksploatacja złoża potrwa do 2035 roku.

https://twitter.com/GrupaLOTOS/status/1166329174304403456

TV Trwam News/RIRM

drukuj