fot. pixabay.com

Lotnisko w Gdańsku podsumowało 2021 rok

Lotnisko w Gdańsku w 2021 roku obsłużyło ponad 2 mln 150 tys. pasażerów. Jest to jednak tylko 40 proc. ruchu, jaki był przed pandemią.

Branża lotnicza szczególnie mocno odczuła pandemię. Wiele krajów w obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa zamykało granice. To doprowadziło do ograniczeń w poruszaniu się po świecie. Dla Portu Lotniczego w Gdańsku rok 2021 był bardzo trudny.

– Port lotniczy w 2020 roku skorzystał z Tarczy w wysokości 17,5 mln złotych. W tym roku 2021 nie było już tarczy – poinformował Tomasz Klosowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Jeśli chodzi o liczbę pasażerów, prezes portu lotniczego w Gdańsku, określił rok 2020 jako „szorowanie po dnie”. W 2021 roku liczba pasażerów, którzy skorzystali z usług lotniska, wzrosła.

– Obsłużyliśmy 2 mln 150 tys. pasażerów, co stanowi 26 proc. wzrost – wyjaśnił Tomasz Klosowski.

Jednak i tak liczby te są dalekie od czasów sprzed pandemii. Przez pierwsze miesiące ubiegłego roku gdański Port Lotniczy odnotowywał straty. Więcej pasażerów pojawiło się dopiero w lipcu.

– Najpopularniejsze kierunki pozostają te same i z nich słyniemy, co nas bardzo cieszy. Oslo jest na pierwszym miejscu i nawet prześcignęło Londyn – powiedział prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Pasażerowie wybierali także takie kierunki jak Kijów, czy Kraków. Wśród krajowych lotów najwięcej z nich wykonał Ryanair.

– Przewaga Wizzaira nad Ryanair jest bardzo mała i gdybyśmy tak pokusili się o podsumowanie tego roku, to powiedziałbym, że ten rok 2021 był najlepszy dla Ryanair, czyli linii nisko kosztowych, zwłaszcza ze względu na ich bardzo mocno ekspansywną politykę – wskazał Tomasz Klosowski.

Gdańskie Lotnisko w minionym roku wykonało 30 tys. lotów. Wiele z nich było jednak niepełnych.

– Współczynniki wykorzystania miejsc w samolocie spadły i to spadły tak dosyć dramatycznie, bo można powiedzieć z 80 proc. do 60 proc. – powiedział prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Wzrosła za to liczba przewożonych ładunków. Ten ruch generują głównie firmy kurierskie. Prezes Tomasz Klosowski poinformował, że cały dochód lotniska ze sprzedaży w zeszłym roku wyniósł 100 mln złotych. Przed pandemią lotnisko zarabiało nawet dwa razy tyle.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl