Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej gotowe do współpracy z MON ws. organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest gotowe do współpracy z resortem obrony narodowej w organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte. W tym roku przypada 81. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił wczoraj, że obchody z tej okazji zorganizuje Wojsko Polskie. Wydarzenie będzie miało charakter państwowy, a nie regionalny jak dotychczas. W poprzednich latach gospodarzem uroczystości było miasto Gdańsk.

Inicjatywę MON poparło Muzeum II Wojny Światowej. W oświadczeniu jakie wydała placówka czytamy, że Westerplatte jest symbolem o charakterze narodowym.

Dyrektor muzeum dr Karol Nawrocki wskazał, że to polscy żołnierze powinni być gospodarzem obchodów.

– Będziemy zaszczyceni, jeżeli te uroczystości zostaną zorganizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej w związku z tym, że to polski żołnierz jest gospodarzem na Westerplatte. To polscy żołnierze w połowie lat 20-tych na Westerplatte trafili, tam powstała wojskowa składnica tranzytowa, polscy żołnierze bronili Westerplatte, to ich krew wsiąkła w ziemię Westerplatte. My wyrażamy wobec tego pełną gotowość do współpracy z MON i uznajemy, że tak narodowe wydarzenie, tak ważna data dla całego narodu, dla całej Polski, powinna zostać zagospodarowana i przygotowana przez państwo polskie, przez Wojsko Polskie – podkreślił dr Karol Nawrocki.   

Swoją wizję organizacji obchodów z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej mają też władze Gdańska. Prezydent tego miasta Aleksandra Dulkiewicz planuje samorządowe uroczystości, które są sprzeczne ze stanowiskiem rządu.

W poprzednich latach ratusz nie dopuszczał Wojska Polskiego do włączenia się w organizację obchodów. W ubiegłym roku planowano kontrowersyjny pochód i radosne tańce w rocznicę agresji Niemiec na Polskę. 

RIRM

drukuj