fot. freepik.com

Gdańsk: „Nergal” ponownie przed sądem za znieważenie polskiego godła; sąd zapowiedział konfrontację biegłych

W Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku w piątek rozpoczął się proces odwoławczy przeciwko członkom zespołu „Behemoth” – w tym jej liderowi, Adamowi „Nergalowi” Darskiemu – w sprawie dotyczącej znieważenia polskiego godła. Sąd pierwszej instancji w maju 2022 r. uniewinnił mężczyzn. Sąd Apelacyjny postanowił wezwać na kolejną rozprawę dwóch biegłych, którzy wydali odmienne opinie w sprawie.

W piątek w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku rozpoczął się proces odwoławczy w sprawie dotyczącej znieważenia polskiego godła przez Adama „Nergala” Darskiego, a także dwóch pozostałych oskarżonych – grafika Rafała Wechterowicza oraz prowadzącego stronę internetową i sklep zespołu, Macieja Gruszkę. Oskarżeni nie stawili się w sądzie.

W maju 2022 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił mężczyzn od zarzucanych im czynów. Zdaniem sądu wzór graficzny znajdujący się na plakacie nie jest wizerunkiem godła polskiego. Jak wskazywał wówczas sąd, „przedmiotem publicznego znieważenia opisanego w art. 137 Kodeksu karnego musi być m.in. godło. Nie zaś twór graficzny, projekt graficzny, nawiązujący czy też podobny do orła. Jak wynika z opinii jednego z biegłych, projekt został przez autora stworzony od podstaw i nie stanowi przerobienia godła RP”.

Zdaniem prokuratury plakat promujący trasę zespołu „Behemoth” pod hasłem „Rzeczpospolita Niewierna”, który odbywał się między 30 września a 10 października 2016 r., znieważył polskie godło. Na plakacie został przedstawiony biały orzeł bez korony. Zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle. Nad orłem umieszczono też napis „Rzeczpospolita Niewierna”.

Od wyroku uniewinniającego sądu pierwszej instancji apelację wywiódł prokurator.

„Zarzuty we wniesionej apelacji dotyczyły obrazy przepisów prawa materialnego i prawa proceduralnego” – mówił prokurator z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, Michał Kroplewski.

Wyjaśnił, że dotyczyło to błędnej interpretacji art. 137 Kodeksu karnego: „Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

„Sąd pierwszej instancji uznał, że wyłącznie takie znieważenie godła może podlegać przepisom ustawy karnej, gdzie jest czynność wykonawcza przeprowadzona wobec godła odpowiadającego załącznikowi do ustawy” – mówił prokurator.

Dodał, że prokuratura domagała się przeprowadzenia konfrontacji pomiędzy biegłymi, którzy wcześniej wydawali opinię w sprawie plakatu.

Sędzia sądu apelacyjnego, Leszek Mering, w piątek poinformował, że sąd zamierza przeprowadzić postępowanie uzupełniające – skonfrontować opinię dwóch biegłych, Tomasza Panfila i Janusza Górskiego, którzy wydawali w tej sprawie opinie.

„Mamy do czynienia z wypowiedziami odmiennymi (…). Sąd Apelacyjny dostrzega potrzebę, żeby to jednoznacznie wyjaśnić” – mówił sędzia.

Obrońca oskarżonych, adwokat Jacek Potulski, podkreślił, że sąd mógł uchylić wyrok sądu pierwszej instancji lub przeprowadzić postępowanie uzupełniające i po niej podjąć decyzję, czy utrzymuje w mocy wyrok, czy go uchyla.

„Jestem ciekaw, jak będzie wyglądała konfrontacja. Co do pracy jednego z biegłych i jego opinii mieliśmy wątpliwości. Naszym zdaniem biegły wypowiadał się na temat techniki graficznej, nie mając kompetencji w tym zakresie” – mówił adwokat Jacek Potulski.

Członkowie zespołu „Behemoth” oraz grafik zostali uniewinnieni po raz pierwszy przez Sąd Okręgowy w Gdańsku w kwietniu 2018 roku. Kilka miesięcy później Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok niższej instancji i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Drugi uniewinniający wyrok zapadł w maju 2022 roku również w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

Kolejny termin w sądzie apelacyjnym został wyznaczony na 3 sierpnia.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl