Gdańsk: W piątek odbędzie się konferencja „Polska Niepodległa – Królestwo Jezusa i Maryi”

W piątek 26 kwietnia bieżącego roku odbędzie się w Gdańsku konferencja upamiętniająca 100. rocznicę ponownego oddania Rzeczypospolitej pod opiekę Maryi Królowej Polski przez Episkopat Kościoła. Organizatorem jest Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” z Działdowa. Wstęp wolny.

Spotkanie „Polska Niepodległa – Królestwo Jezusa i Maryi” rozpocznie się o godz. 11.00 w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Wykłady zaprezentują ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz, prof. dr hab. Wiesław Wysocki, ks. Stanisław Małkowski oraz red. Piotr Szubarczyk.

Organizatorzy planują wydanie publikacji pokonferencyjnej. Zainteresowani proszeni są o wpisanie się na listę wysyłkową.

Konferencję poprzedzi emisja filmu dokumentalnego „Soldau – miasto na pograniczu śmierci” w reżyserii Marii Cegiełki, który został zrealizowany przez Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” z Działdowa we współpracy z IPN Gdańsk. Projekcja o godz. 9.45.

Przed filmem przewidziane są wystąpienia prezesa Stowarzyszenia Zenona Gajewskiego i wiceprezesa Andrzeja Ruteckiego, poświęcone zapomnianemu, niemieckiemu obozowi śmierci KL Soldau (Działdowo), w którym Niemcy zamęczyli – wśród tysięcy innych ofiar – ks. bp. Juliana Antoniego Nowowiejskiego i ks. bp. Leona Wetmańskiego.

RIRM

 

 

drukuj