[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Nauczyciele z kierownictwa ZNP stali się przedłużeniem czasów komunistycznych – przedłużeniem działań wymierzonych w polskość

Nie zdawaliśmy sobie sprawy z głębokości zmian, jakie dokonały się w ciągu ostatnich 30 lat w środowisku nauczycielskim. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że zwłaszcza kierownictwo ZNP stało się narzędziem bezwzględnej walki politycznej, przedłużeniem czasów komunistycznych i działań wymierzonych w polskość – wskazał Antoni Macierewicz, były szef MON, podczas cotygodniowego felietonu „Głos Polski” w Radiu Maryja i TV Trwam.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz ogłosił w czwartek decyzję o zawieszeniu strajku nauczycieli od 27 kwietnia. Miejmy nadzieję, że to koniec skandalicznych, uderzających w Polskę, w uczniów, w całą naszą konstrukcję narodową działań – mówił Antoni Macierewicz.

– Formacja zawodowa nauczycieli była jedną z najważniejszych w naszych dziejach, ma za sobą olbrzymie zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości (…), podtrzymywała pamięć o Polsce, podtrzymywała ducha narodowego, kształtowała kolejne pokolenia mimo działań zaborców, mimo działań antynarodowych. Ci nauczyciele, których jeszcze moje pokolenie pamięta, potrafili przeciwstawić się komunizmowi, demoralizacji moralnej, ale także atakowi na polskość, formację niepodległościową, Kościół katolicki – to wszystko, co jest dla Polski i polskości najważniejsze. Ci sami nauczyciele, a raczej ich kierownictwo, bo mówimy o ZNP, stali się przedłużeniem czasów komunistycznych, przedłużeniem działań wymierzonych w polskość – zaznaczył polityk.

Były minister obrony narodowej podkreślił, iż próba czynienia tarczy z młodzieży w walce z państwem jest czymś niebywałym. W przeszłości Polska nie miała z taką sytuacją do czynienia. Felietonista Radia Maryja i TV Trwam ocenił, że za ten konflikt „jakąś winę ponosi także rząd”.

– Nie zdawaliśmy sobie sprawy z głębokości zmian, jakie dokonały się w ciągu ostatnich 30 lat w środowisku nauczycielskim. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że zwłaszcza kierownictwo ZNP stało się narzędziem bezwzględnej walki politycznej. Walki, która jest gotowa użyć dla własnego politycznego interesu uczniów przeciwko polskości, w walce przeciwko istocie tożsamości narodowej. To wyzwanie, które musimy teraz podjąć. Reforma szkolnictwa, systemu nauczania, kształtu zawodu nauczycielskiego musi pójść dużo głębiej – ocenił polityk.

Antoni Macierewicz wskazał, że dużo większy wpływ na system nauczania i kształtowania uczniów, niż było to dotychczas, musi mieć rodzina.

RIRM


Pobierz

Pobierz

drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl