[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Prace badawcze i naukowe nie poddają się ograniczeniom czasowym, stąd raport częściowy

To, co zostanie przedstawione w najbliższym czasie, skupiać się będzie zapewne na tych aspektach katastrofy, które nie były badane lub były kwestionowane – powiedział w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja były szef MON Antoni Macierewicz. To zapowiedź tego, co znajdzie się w częściowym raporcie na 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” zapowiedział, że na 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej nie będzie gotowego całościowego raportu podkomisji smoleńskiej. Przedstawiony zostanie natomiast raport częściowy.

– Od razu mówiłem, że to jest niemożliwe. Prace badawcze i naukowe nie poddają się ograniczeniom czasowym, bo mają charakter dużo bardziej skomplikowany niż wypełnienie polecenia. Rzecz jest o tyle trudna, że jesteśmy uzależnieni od prokuratury, która prowadzi badania ekshumacyjne i laboratoryjne. Wiadomo już, że niektóre z nich będą wymagały wielu, wielu miesięcy. Przed uzyskaniem wszystkich wyników nie może być ostatecznego raportu – zaznaczył Antoni Macierewicz.

Nad sprawą pracują nie tylko polscy eksperci.

– Współpracujemy także z Amerykanami, z którymi przeprowadzamy rekonstrukcję i symulację, która będzie weryfikowała poszczególne hipotezy związane z rozpadem samolotu. Te badania również wymagają czasu – podkreślił były szef MON.

W raporcie częściowym znajdą się jednak najprawdopodobniej nowe informacje.

– To, co zostanie przedstawione w najbliższym czasie, skupiać się będzie zapewne na tych aspektach katastrofy, które nie były badane lub były kwestionowane – podsumował.

Całą rozmowę z Antonim Macierewiczem, byłym ministrem obrony narodowej, można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj