Szef MON: Pierwsza wersja systemu Narew nawet w ciągu 24 miesięcy

Pierwsza wersja polskiego systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew może być dostarczona do sił zbrojnych nawet w ciągu 24 miesięcy – powiedział w czwartek w Sochaczewie szef MON Antoni Macierewicz.

Na briefingu prasowym w 3. warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie minister obrony poinformował, że miał możliwość „zapoznania się z najnowocześniejszymi systemami produkcji krajowej, które mogą się złożyć w przyszłości na system obrony bliskiego zasięgu Narew”, który – jak podkreślił – będzie systemem „całkowicie polskiej produkcji”.

„Jak mnie poinformowano dzisiaj, podczas tej prezentacji i podczas jej podsumowania, pierwsza wersja (systemu – PAP) może być dostarczona do sił zbrojnych nawet w ciągu 24 miesięcy” – powiedział Antoni Macierewicz.

„Gdyby tak się rzeczywiście zdarzyło, polskie siły zbrojne i przede wszystkim my, Polacy, nasze państwo, dysponowalibyśmy własnym systemem obrony krótkiego zasięgu już za dwa lata, czyli jeszcze przed wprowadzeniem albo równolegle z wprowadzeniem pierwszych baterii rakiet Patriot, co do których, jak państwo wiecie, kończymy właśnie negocjacje z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj