W czwartek w Gdańsku – w ramach obchodów 81. rocznicy agresji ZSRR na Polskę – obędą się koncerty i konferencja naukowa

Za dwa dni – 17 września – będziemy obchodzili 81. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. W ramach obchodów przygotowano w Gdańsku koncerty i konferencję naukową. Organizatorami są: tamtejsze Muzeum II Wojny Światowej oraz Fundacja Młodzi dla Polski Trójmiasto.

81 lat temu, dokładnie 17 września 1939 roku, Armia Czerwona wkroczyła na polskie ziemie.

– To było oczywiście dopełnienie agresji niemieckiej. Koniec marzeń o możliwości obrony Polski, niepodległości i suwerenności – mówi dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki.

Placówka, którą kieruje we współpracy z Fundacją Młodzi dla Polski Trójmiasto, dzięki mecenatowi MON-u przygotowuje się do upamiętnienia tych wydarzeń.

– Organizujemy koncert w auli Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej, ale będzie na ograniczoną liczbę miejsc. Będzie tych miejsc 150. Bilety rozeszły się praktycznie od razu, ale chcemy, aby jak najszersze audytorium w nim uczestniczyło, dlatego jednocześnie będzie prowadzony life, streaming, bezpłatna transmisja on-line na fanpage Muzeum II Wojny Światowej oraz Młodych dla Polski Trójmiasto – informuje Marek Dudziński, prezes Fundacji Młodzi dla Polski Trójmiasto.   

Koncert rockowego zespołu Luxtorpeda odbędzie się 17 września o godz. 20.00. Będzie on dedykowany polskiemu bohaterowi – rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

– Dla nas, dla naszego muzeum, jest nieformalnym patronem. Jest symboliczną postacią, która poprzez swoje życie i poprzez swoją śmierć mówi o dwóch równie przerażających, bardzo do siebie podobnych systemach totalitarnych: niemieckim nazizmie, z którym walczył i sowieckim komunizmie, z którym także walczył i z rąk którego stracił swoje życie – podkreśla dr Karol Nawrocki.

W planie obchodów znalazły się jeszcze inne punkty.

– Wspólnie z gdańskim oddziałem IPN i z Oblackim Centrum Kultury i Edukacji przygotowaliśmy także konferencję naukową, która odbędzie się w dniach 18-19 września w centrum Oblackim przy kościele św. Józefa – mówi dr Karol Nawrocki.

Tam też odbędzie się jeszcze jeden koncert- koncert muzyki klasycznej Capeli Gedanesis.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl