fot. flickr.com

Zakończyła się wiosenna sesja plenarna Episkopatu Hiszpanii

W Madrycie zakończyła się wiosenna sesja plenarna Episkopatu Hiszpanii. Oprócz wyboru nowego przewodniczącego i rady stałej księża biskupi zajęli się m. in. kwestią pomocy nieletnim wykorzystanym seksualnie przez duchownych, opiece duszpasterskiej nad chorymi i umierającymi oraz edukacją.

W odpowiedzi na motu proprio papieża Franciszka „Vos estis lux mundi” prawie wszystkie hiszpańskie diecezje otworzą do końca maja specjalne biura, w których będzie można zgłosić wykorzystanie seksualne nieletnich przez duchownych. Biskupi zapoznali się również z projektem instrukcji duszpasterskiej poświęconej towarzyszeniu w śmierci i cierpieniu. Porusza ona m.in. takie kwestie jak sens śmierci chrześcijanina, pogrzebu i kremacji ciała oraz opieka duszpasterska w czasie choroby, śmierci i bólu. Pozytywnie oceniono przebieg Kongresu Świeckich, który odbył się w lutym br.

Podczas konferencji prasowej większość pytań dziennikarzy dotyczyła koronawirusa.

„Hiszpańskie kościoły pozostaną otwarte” – poinformował ks. bp Luis Argüello, rzecznik Episkopatu.

„Nie myślmy, że Angustias czy Veracruz wyleczą nas z choroby, ale na pewno pomogą nam budować wzajemne zaufanie oraz umieścić innego wirusa na właściwym miejscu”. W odpowiedzi na rządowy projekt reformy edukacyjnej – ósmy w krótkiej historii hiszpańskiej demokracji – Kościół apeluje o „globalny pakt” na rzecz edukacji, który weźmie pod uwagę realne zapotrzebowanie społeczne oraz zdanie rodziców. Projekt widziany jest jako wymierzony w szkoły katolickie oraz podporządkowany ideologii gender. Ks. bp Luis Argüello opowiedział się za edukacją, która docenia „znaczenie zróżnicowania płciowego, tzn. bycia mężczyzną i kobietą”, które wiele ruchów feministycznych całkowicie pomija.

Warto zauważyć, że wiosenna sesja plenarna miała charakter ekologiczny. Po raz pierwszy papier i duża część dokumentów zostały zastąpione przez wersję cyfrową.

o. Marek Raczkiewicz CSsR

drukuj