Madryt: zakończyły się obrady sesji plenarnej Episkopatu Hiszpanii

W Madrycie zakończyły się obrady jesiennej sesji plenarnej Episkopatu Hiszpanii. Biskupi zatwierdzili m. in. nowy plan duszpasterski, podział Funduszu Międzydiecezjalnego oraz budżet na 2015 r. Episkopat Hiszpanii stanowczo potępił też zamachy w Paryżu, które są „profanacją” i „bluźnierstwem” – czytamy w komunikacie.

„Kościół w misji w służbie naszemu ludowi” (Iglesia en misión al servicio de nuestro pueblo) – taki tytuł nosi nowy Plan Duszpasterski Episkopatu Hiszpanii na lata 2016-2020. Został przygotowany w oparciu o adhortację apostolską papieża Franciszka „Evangelii gaudium”. Jego autorami są m. in. ks. kard. Fernando Sebastián Aguilar i ks. bp Juan José Omella, który kilka dni temu został mianowany ordynariuszem diecezji barcelońskiej. Biskupi zapoznali się również z sytuacją duchowieństwa w Hiszpanii. Zmniejszanie się liczby kapłanów oraz wysoka średnia wieku to poważne wyzwania dla zapewnienia opieki  duszpasterskiej w wielu diecezjach.

Episkopat Hiszpanii poparł prośbę skierowaną do Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, aby s. Bonifacja Rodríguez de Castro, założycielka Zgromadzenia Służebnic Św. Józefa, została ogłoszona patronką kobiety pracującej. Siotra Bonifacja (1837-1905) była pionierką w obronie godności i praw kobiety pracującej w dobie rewolucji przemysłowej w XIX w.

Biskupi zapoznali się także m. in. ze stanem przygotowań do ŚDM w Krakowie, dużo miejsca poświęcili Motu Proprio papieża Franciszka „Mitis Iudix Dominus Iesus” oraz dokonali niezbędnych nominacji. Warto podkreślić, że nowym wielkim kanclerzem Papieskiego Uniwersytetu w Salamance został ks. kard. Ricardo Blázquez, przewodniczący Episkopatu Hiszpanii.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj