Hiszpania: najstarszym kościołem w diecezji Zamora opiekuje się jej najmłodszy kapłan

Wizygocki kościół San Pedro de la Nave w diecezji Zamora w Hiszpanii został wybudowany na przełomie VII i VIII w., czyli kilka lat przed inwazją muzułmańską. Prawdopodobnie opiekowała się nim wówczas wspólnota monastyczna. Dzisiaj rola ta przypadła najmłodszemu kapłanowi w diecezji. Ks. Millán Núñez Ossorio przyjął święcenia w ubiegłym roku.

Katedra w diecezji Zamora w Hiszpanii słynie z pięknych i dobrze zachowanych ornamentów architektury wizygockiej. Na szczególną uwagę zasługuje scena „Daniela w jaskini lwów” oraz „Ofiarowanie Izaaka”. Są to częste tematy w ikonografii chrześcijańskiej, wyrażające wiarę i zaufanie Bogu.

Kościołem prawdopodobnie opiekowała się wspólnota monastyczna. Dzisiaj rola ta przypadła najmłodszemu kapłanowi w diecezji. Ks. Millán Núñez Ossorio przyjął święcenia w ubiegłym roku. Swoje powołanie odkrył podczas Światowych Dni Młodzieży w Madrycie w 2011 r.

– Troska o ten kościół jest dla mnie wielką dumą, ponieważ jest świadkiem wiary, która kwitła od wieków w naszej diecezji – mówił ks. Millán Núñez Ossorio.

Młody kapłan jest przekonany, że artystyczne dziedzictwo religijne jest „drogą, aby mówić o ewangelii tym, którzy odwiedzają naszą miejscowość i podkreślić znaczenie wiary, która doprowadziła do powstania tak wspaniałych dzieł jak kościół San Pedro de la Nave”.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj