Hiszpania: Straż przybrzeżna wyłowiła 203 migrantów

Straż przybrzeżna Hiszpanii wyłowiła w sobotę 203 migrantów, który próbowali dostać się na terytorium tego kraju przez Morze Śródziemne. Przybysze, głównie obywatele państw Afryki Subsaharyjskiej, płynęli z Maroka na siedmiu łodziach.

Jak poinformował przedstawiciel hiszpańskiej straży przybrzeżnej, cztery jednostki zostały zatrzymane na Morzu Alborańskim, a trzy inne w Cieśninie Gibraltarskiej.

Łodzie z migrantami zostały zlokalizowane przez hiszpańskie służby w sobotę pomiędzy wczesnym rankiem a godziną 14.00. Większość jednostek została skierowana do portów w miastach Motril oraz Almeria, a pozostałe do Saladillo, Barbate oraz Tarify na południu Hiszpanii.

Z informacji żandarmerii (Guardia Civil) wynika, że wśród pasażerów siedmiu łodzi, które w sobotę dotarły do wybrzeży Hiszpanii, były dzieci. Na wszystkich jednostkach zdecydowaną większość pasażerów stanowili młodzi mężczyźni.

Z szacunków Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) wynika, że tylko w pierwszym kwartale br. przybyło morzem do Hiszpanii 3345 nielegalnych migrantów, czyli o 38 proc. więcej w porównaniu z podobnym okresem w 2017 r. Podczas tych wypraw utonęło blisko 200 osób.

Wzrosła też liczba przechwytywanych przez hiszpańskie służby łodzi z migrantami. Hiszpański rząd ocenia, że pomiędzy 1 stycznia a 15 marca br. zatrzymano 125 jednostek pływających, którymi płynęli migranci. W tym samym okresie 2017 r. przejęto 85 takich łodzi.

Zgodnie z oficjalnymi szacunkami rządu Mariano Rajoya na terytorium Hiszpanii przebywało pod koniec 2017 r. ponad 44,6 tys. migrantów bez pozwolenia na pobyt stały w tym kraju. Eksperci twierdzą jednak, że dane te są kilkakrotnie zaniżone.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl