Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej

Wniebowzięcie Matki Bożej jest jednym z najbardziej popularnych świąt maryjnych w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej. W tym roku z powodu pandemii na ulice nie wyszły tradycyjne procesje.

Matka Boża Wniebowzięta jest patronką wielu miejscowości w Hiszpanii, szczególnie w regionie Walencji. W Madrycie czczona jest pod wezwaniem “La Paloma”. Pomimo ograniczeń z powodu pandemii już od piątku mieszkańcy stolicy licznie nawiedzają świątynię, aby „saludar a la Virgen”, czyli pozdrowić Maryję i ofiarować jej bukiet kwiatów. Matka Boża “La Paloma” jest uważana za nieoficjalną patronkę Madrytu, a jej święto jest jednym z najbardziej popularnych i kastylijskich w stolicy Hiszpanii. Jest patronką strażaków, którzy organizują barwną procesję ulicami miasta. W tym roku jednak się ona nie odbędzie.

W Sewilli trwa święto patronalne Matki Bożej „de los Reyes”, a w Jerez „de la Caridad”. Historię zaśnięcia i wniebowzięcia Maryi można zobaczyć w miejscowości Elche koło Alicante. Tzw. „Misterium z Elche” to muzyczno-religijne przedstawienie, którego początki sięgają średniowiecza.

Wniebowzięcie Matki Bożej jest też bardzo popularne w Ameryce Łacińskiej. Od dzisiejszego święta bierze swoją nazwę stolica Paragwaju – Asunción, którą została założona 15 sierpnia 1537.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl