30 tys. młodych Hiszpanów przyjedzie na ŚDM do Polski

Wśród 30 tys. młodych Hiszpanów, którzy przybędą na Światowe Dni Młodzieży do Polski, będą przeważać członkowie stowarzyszeń i ruchów religijnych. To oni też mają być, zdaniem duszpasterzy, najaktywniejszymi uczestnikami krakowskiej imprezy.

Według szacunków hiszpańskiego komitetu przygotowań ŚDM, najliczniejsze grupy młodych pielgrzymów przybędą do Polski z diecezji w Getafe, Madrycie, Pampelunie, Walencji, Toledo oraz Sewilli. Wśród nich dominują członkowie stowarzyszeń oraz ruchów religijnych.

– Z moich obserwacji wynika, że w trakcie hiszpańskich przygotowań do tegorocznych ŚDM najbardziej aktywne były organizacje katolików świeckich. Wśród nich należy wymienić szczególnie Drogę Neokatechumenalną, a także Opus Dei – powiedział ks. Karol Żuraw z diecezji Huelva, w południowo-zachodniej Hiszpanii.

Wikariusz z parafii La Palma del Condado, w której podobnie jak w całej Hiszpanii bardzo aktywni są członkowie Drogi Neokatechumenalnej, przypomniał, że wyjazd jej członków na ŚDM będzie też stanowił okazję do spotkania z Kiko Arguello, założycielem tej wspólnoty. Wydarzenie to nastąpi 1 sierpnia w Krakowie.

Zdaniem polskiego duszpasterza, to właśnie ruchy i stowarzyszenia katolickie powinny w hiszpańskim Kościele najbardziej skorzystać na udziale w tegorocznych ŚDM. Duchowny pracujący w Andaluzji spodziewa się, że wszyscy hiszpańscy uczestnicy tegorocznego spotkania młodzieży powrócą do swoich parafii z odnowioną i silniejszą wiarą.

– Wyjazd ten zapewne stanie się impulsem do pogłębienia wiary oraz większego zaangażowania w życie Kościoła. Oby uczestnicy lipcowych ŚDM w Krakowie stali się takim zaczynem odnowy wiary w coraz bardziej zlaicyzowanej Hiszpanii – dodał ks. Karol Żuraw.

Większość pielgrzymów z Hiszpanii przyjedzie na tegoroczne ŚDM transportem autokarowym, w tym także Drogi Neokatechumenalnej i Opus Dei, które także wg biskupa pomocniczego archidiecezji w Valladolid Luis Arguello “mają silną reprezentację wśród pielgrzymów udających się do Polski z 11 diecezji znajdujących się na terenie regionu Kastylia i Leon. W gronie 3000 młodych aż 600 stanowią członkowie Drogi Neokatechumenalnej, zaś 240 – Opus Dei” – powiedział biskup.

Hierarcha odnotował, że wśród zgłoszonych na wyjazd do Krakowa ze środkowej Hiszpanii jest też licznie reprezentowane grono członków ruchu Komunia i Wyzwolenie, a także młodzieży ze wspólnot związanych ze zgromadzeniem jezuitów oraz innymi kongregacjami katolickimi.

W przeddzień inauguracji ŚDM Hiszpanie wezmą udział we Mszy św. w sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. 25 lipca, w dniu wspomnienia świętego Jakuba, patrona ich kraju, odbędzie się uroczysta liturgia. Poza wspólną modlitwą zaplanowano w tym dniu w Częstochowie także wydarzenia kulturalne, m.in. festyn i koncerty.

PAP/RIRM

drukuj