fot. PAP/EPA

Papież: nie traćmy zaufania do rodziny

W Niedzielę Świętej Rodziny papież Franciszek zaapelował podczas Mszy św., by nie tracić zaufania do rodzin; mówił, że są one potrzebne Kościołowi i światu bardziej niż kiedykolwiek. Papież odprawił Mszę św. z okazji zorganizowanego tego dnia Jubileuszu Rodzin.

Jubileusz Rodzin to pierwsza wielka uroczystość w ramach trwającego od 8 grudnia Roku Miłosierdzia. Do Watykanu przybyły tysiące rodzin z wielu krajów.

W homilii podczas Mszy św. w bazylice Świętego Piotra papież mówił, że wielka rola wychowawcza rodziny wyraża się w małych gestach.

– Cóż może być dla ojca i matki piękniejszego niż pobłogosławienie swoich dzieci na początku dnia i na jego zakończenie, nakreślenie na ich czole znaku krzyża, jak w dzień chrztu? – podkreślił.

Położył nacisk na znaczenie krótkiej modlitwy przed wspólnym posiłkiem oraz nauki dzielenia się z najbardziej potrzebującymi.

Papież wyraził pragnienie, by w Roku Miłosierdzia każda rodzina chrześcijańska była uprzywilejowaną przestrzenią, w której doświadcza się radości przebaczenia.

Przebaczenie jest istotą miłości, która potrafi zrozumieć błąd i go naprawić. To w obrębie rodziny uczymy się przebaczenia, ponieważ mamy pewność, że jesteśmy zrozumiani i wspierani pomimo błędów, jakie mogliśmy popełnić – dodał.

Papież podkreślił: „Nie traćmy zaufania do rodziny! To wspaniałe, gdy otwieramy serca jedni na drugich, niczego nie ukrywając”. Przypominał, że tam, gdzie jest miłość, jest także zrozumienie i przebaczenie.

– Powierzam wam wszystkim, drogie rodziny, tę tak ważną misję, której Kościół i świat potrzebują bardziej niż kiedykolwiek – powiedział na zakończenie homilii.

PAP/RIRM

drukuj