fot. PAP/EPA

Papież przewodniczył nabożeństwu Męki Pańskiej

Papież Franciszek przewodniczył w Wielki Piątek nabożeństwu Męki Pańskiej w Bazylice Świętego Piotra. Na początku nabożeństwa Papież modlił się leżąc przed głównym ołtarzem.

Zgodnie z tradycją podczas tego nabożeństwa Papież nie wygłosił homilii. Uczynił to kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa. Odnosząc się do wyboru nowego biskupa Rzymu włoski kapucyn podkreślił, że rozpoczyna się nowy rozdział w Kościele. „Czas pełen nadziei” – dodał.

Kazanie wygłoszone przez O. Raniero Cantalamessa, OFMcap [zobacz]

Ojciec Cantalamessa wspomniał w kazaniu Franza Kafkę. „Musimy zrobić wszystko, co możliwe, by Kościół nigdy nie stał się skomplikowanym i zagraconym zamkiem, opisanym przez Kafkę” – oświadczył.

„Trzeba – uznał kaznodzieja – obalić mury podziałów, które dzielą różne Kościoły chrześcijańskie, nadmiar biurokracji, pozostałości ceremoniałów, prawa i kontrowersje z przeszłości”. Powtarzał też słowa nowego papieża, który wielokrotnie mówił o potrzebie „wyjścia na peryferie egzystencji”, czyli tam, gdzie jest ubóstwo i cierpienie.

Wcześniej ojciec Cantalamessa, który już po raz 34. wygłosił kazanie w Wielki Piątek w Bazylice Świętego Piotra powiedział Radiu Watykańskiemu: „Nowego papieża znam jeszcze z Buenos Aires i podziwiam go”. „Szczerze mówiąc wolałbym zamilknąć, bo ten papież jednym gestem i dwoma słowami jest w stanie powiedzieć więcej niż ja całym moim kazaniem” – przyznał papieski kaznodzieja.

O godzinie 21.15 w rzymskim Koloseum rozpocznie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej pod przewodnictwem Papieża Franciszka.

PAP/RIRM

 

drukuj