Papież Franciszek: Szczyt klimatyczny w Katowicach może być kamieniem milowym

Papież Franciszek powiedział w piątek, że grudniowa konferencja klimatyczna COP24 w Katowicach może być „kamieniem milowym” na drodze wyznaczonej przez porozumienie zawarte w Paryżu w 2015 roku. Zaapelował do rządów o uszanowanie wziętych na siebie zobowiązań.

Papież Franciszek wygłosił przemówienie do uczestników zorganizowanej w Watykanie konferencji pod hasłem „Uratować nasz wspólny dom i przyszłość życia na Ziemi” z okazji trzeciej rocznicy publikacji jego ekologicznej encykliki „Laudato sí”. Na obrady przybyli m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i prezydent konferencji COP24 w Katowicach Michał Kurtyka.

Zwracając się do uczestników obrad papież oświadczył: „Szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach w Polsce w grudniu może być kamieniem milowym na drodze wyznaczonej przez porozumienie paryskie z 2015 roku”.

„Wszyscy wiemy, że dużo trzeba zrobić, by zrealizować zobowiązania przyjęte w Paryżu, aby uniknąć najgorszych konsekwencji kryzysu klimatycznego” – dodał.

Papież Franciszek przywołał słowa ze swej encykliki o tym, że redukcja emisji gazów cieplarnianych wymaga „uczciwości, odwagi i odpowiedzialności”, przede wszystkim ze strony państw najpotężniejszych i najbardziej zatruwających środowisko.

„Nie możemy pozwolić sobie na to, by stracić czas w tym procesie” – powiedział.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl