fot. PAP

Święto Niepodległości ma obudzić odpowiedzialność za Ojczyznę

Narodowe Święto Niepodległości ma obudzić poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest Ojczyzna – podkreślił ksiądz biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podczas Mszy św., odprawionej we wtorek w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela.

Ksiądz Biskup w homilii wskazał, że w dniu Narodowego Święta Niepodległości przywołujemy trudne doświadczenia historyczne.

Czynimy to również po to, by obudzić poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest Ojczyzna. Ważne jest nasze wzruszenie przy zapalaniu zniczy na grobach bohaterów. Ważna będzie także zaduma przy składaniu kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza, w miejscu upamiętnienia wszystkich obrońców Rzeczypospolitej. Ale ważniejsze będzie to, co po zakończeniu uroczystości będziemy chcieli zrobić z naszym życiem – mówił.

Następnie pytał: „Jakie będzie nasze zaangażowanie w budowanie ojczystego domu? Czy w sytuacji zagrożenia suwerenności naszej Ojczyzny będziemy zdolni stanąć w jej obronie? Czy dla kolejnych pokoleń Polaków staniemy się punktem odniesienia i żywą legendą, która nie pozwoli zamienić życia godnego na życie wyłącznie dostatnie i wygodne?”

W nabożeństwie w intencji Ojczyzny z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczestniczy prezydent Bronisław Komorowski i jego żona Anna, a także inni przedstawiciele władz państwowych.

PAP

drukuj