Obywatele RP zapowiadają próbę blokowania Marszu Niepodległości

Obywatele RP podobnie jak przed rokiem, tak i teraz, wpisują się w kłamliwą narrację o Marszu Niepodległości. Na 11 listopada zaplanowali kontrmanifestację. Do władz Warszawy popłynął też apel o rozwiązanie marszu.

Rok temu Obywatele RP próbowali zablokować Marsz Niepodległości. Do akcji wkroczyła policja, która zatrzymała i przewiozła na komendę 45 osób. Te sceny mogą się powtórzyć i to na stulecie niepodległości Polski. Dokładnie w tym miejscu, gdzie przed rokiem interweniowała policja, Obywatele RP wspólnie z tzw. Komitetem Obrony Demokracji i Strajkiem Kobiet planują kolejną manifestację.

„(…) nie chcemy dopuścić, żeby w świat poszedł taki wizerunek Polski obchodzącej stulecie niepodległości, jak jest to już dzisiaj zapowiadane w zagranicznej prasie, że oto będziemy mieli do czynienia w Warszawie z największą demonstracją neonazistów w Europie, a kto wie, czy nie na świecie” – zaznaczył Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP i zaapelował do władz Warszawy o rozwiązanie marszu.

Powodów by go zakazać nie ma – mówił lider Ruchu Narodowego poseł Robert Winnicki i dodał, że o przebieg marszu jest spokojny.

– Atakowane w tym wypadku nie jest to, że jakieś hasło mogło budzić kontrowersje. Atakowany jest sam fakt, że w Polsce dziesiątki czy setki tysięcy ludzi manifestują przywiązanie do: tradycji, tożsamości narodowej, suwerennego państwa, katolickiego charakteru tego państwa – powiedział Robert Winnicki.

Tym bardziej, że pod prowokacyjnymi hasłami, jakie pojawiły się na marszu, nie podpisują się sami organizatorzy. Skąd zatem kłamliwa narracja wokół marszu?

Socjolog Grzegorz Wiński przekonuje, że silna Polska nie mieści się w liberalnej narracji forsowanej przez wielu unijnych przywódców.

– Stąd też ta tendencja do etykietyzowania Polski jako kraju o orientacji profaszystowskiej, jako kraju antysemickiego – podkreślił Grzegorz Wiński.

https://twitter.com/StowMarszN/status/1056811236279631872

Marsz niepodległości wyruszy 11 listopada o godz. 14.00 z Ronda Romana Dmowskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj