fot. PAP/ Wojciech Olkuśnik

MSWiA opublikowało zapis monitoringu z Marszu Niepodległości – ronda de Gaulle’a

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało nagranie ze środowych zajść na rondzie de Gaulle’a w Warszawie. „Kierując się ważnym interesem publicznym, przedstawiamy rzeczywisty obraz sytuacji” – poinformowało MSWiA.

W środę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. Mimo że – zgodnie z zapowiedziami organizatorów – miał być zmotoryzowany – wielu uczestników brało w nim udział pieszo. Wielu kierowców nie mogło dołączyć do marszu swoimi samochodami, gdyż uniemożliwiała im to policja.

Podczas Marszu doszło do zamieszek; policja informowała m.in., że w stronę funkcjonariuszy poleciały kamienie i race. KSP przekazywała, że „grupy chuliganów zaatakowały policjantów chroniących bezpieczeństwo innych ludzi”. Do działań ruszyły pododdziały zwarte, które użyły środków przymusu bezpośredniego – gazu łzawiącego i broni gładkolufowej.

W sobotę MSWiA na Twitterze, na kanale youtube i na swojej stronie internetowej opublikowało zapis monitoringu z tamtych zajść. Film pokazuje dokładny przebiegu wydarzeń, które miały miejsce w rejonie ronda de Gaulle’a.

Widać na nim m.in moment starć z policją i postrzelenia fotoreportera „Tygodnika Solidarność”.

„Kierując się ważnym interesem publicznym, przedstawiamy rzeczywisty obraz sytuacji, utrwalony na monitoringu miejskim i dokumentujący zdarzenia u zbiegu Al. Jerozolimskich i Nowego Światu” – poinformowało MSWiA.

Po środowym Marszu Niepodległości zatrzymano dotychczas 36 osób; wystawiono także ponad 260 mandatów, do sądu trafiło 420 wniosków o ukaranie.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj