NSZZ „Solidarność” weźmie udział w Marszu Niepodległości

NSZZ „Solidarność” weźmie udział w warszawskim Marszu Niepodległości – poinformowali związkowcy. To wspaniały sposób świętowania rocznicy odzyskania niepodległości – podkreślił rzecznik „Solidarności” Marek Lewandowski.

„NSZZ <<Solidarność>> oficjalnie weźmie udział w warszawskim Marszu Niepodległości, organizowanym przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. To element obchodów ogłoszonego przez Związek <<Roku Solidarności dla Niepodległej>>” – poinformowano na stronie internetowej związku.

„<<Solidarność>> była zwieńczeniem polskiej drogi do wolności, dlatego 11 listopada nie może nas zabraknąć na ulicach Warszawy” – skomentował przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda.

Rzecznik „Solidarności” podkreślił w rozmowie z PAP, że związkowcy wezmą udział w marszu, jak co roku.

„To jest wspaniały sposób świętowania zarówno rocznicy odzyskania niepodległości, jak i wyraz miłości i patriotyzmu. To jest dla nas oczywiste i naturalne, że <<Solidarność>>, która dała Polsce wolność bierze udział w tego typu uroczystościach” – powiedział.

„Jeśli ktoś uważa, że Marsz Niepodległości jest marszem faszystowskim, to jest po prostu idiotą i nie warto z kimś takim polemizować. Jeżeli faszysta przyjdzie na Mszę św., to nie znaczy, że to <<msza faszystowska>>. Jeśli jacyś faszyści pojawią się na Marszu Niepodległości, wcale nie znaczy, że to marsz faszystowski” – zaznaczył Marek Lewandowski.

Zwrócił uwagę, że radykalne grupy zawsze pojawiają się podczas takich uroczystości i chcą je zakłócić.

„Nie zawsze organizatorzy i służby porządkowe są w stanie sobie z tym poradzić” – mówił rzecznik.

Zapowiedział, że w marszu wezmą udział związkowcy z poszczególnych regionów „Solidarności”.

„Będziemy widoczni, będziemy pod swoimi znakami, jak co roku będą flagi” – dodał.

Marsz Niepodległości w Warszawie ma wyruszyć 11 listopada o godz. 14.00 z Ronda Dmowskiego, następnie Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego udać się na Błonia Stadionu Narodowego. Organizatorem marszu jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, którego członkowie są związani z Ruchem Narodowym. Demonstracja odbywa się co roku 11 listopada, począwszy od 2010 roku.

PAP/RIRM

drukuj