[TYLKO U NAS] R. Winnicki: Amerykańsko-żydowska wizja reprywatyzacji jest nie do przyjęcia

Grupa 59-ciu amerykańskich senatorów zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego o przyjęcie – jak zostało to określone – sprawiedliwej ustawy reprywatyzacyjnej. Senatorzy zwracają uwagę, że Polska nie przyjęła kompleksowej ustawy przewidującej restytucję mienia żydowskiego.

Jednocześnie amerykańscy politycy poprali stanowisko World Jewish Restitution Organization przedstawione w ubiegłym roku do projektu tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej [czytaj więcej]. 

– W tym liście znajduje się taka wizja roszczeń osób, ale też przede wszystkim organizacji żydowskich ze Stanów Zjednoczonych, ale nie tylko. To wizja, która naraża Polskę na olbrzymie wydatki finansowe. To są sumy idące w dziesiątki miliardów dolarów. To są pieniądze, których państwo Polskie nie ma – podkreśla Robert Winnicki.

Senatorowie zwracają uwagę, że ustawa wyklucza możliwość zwrotu pierwotnie posiadanej własności i przewiduje tylko częściowe odszkodowanie za utracony majątek.

Poseł Robert Winnicki podkreśla, że stanowisko polityków z USA jest nie do przyjęcia. W ocenie polityka, należy odrzucić nieuprawnione żądania, które groziłyby ruiną polskich finansów publicznych. Mówi się nawet o kwocie 65 mld dol.

– Wizja tego, jak miałaby się odbywać reprywatyzacja w Polsce jest skrajnie niesprawiedliwa w stosunku do państwa polskiego. Ta wizja sprawiłaby, że Polska musiałaby płacić za zniszczenia dokonane przez okupantów. To stanowisko jest zupełnie nie do przyjęcia – ocenił lider Ruchu Narodowego.

Polityk zwraca uwagę, że list senatorów to kolejna forma nacisku na Polskę, po przyjętej przez amerykański Senat ustawie w grudniu ubiegłego roku.

– Trzeba powiedzieć jasno, że jest w ogóle skandaliczna kategoria mienia bezspadkowego, czyli takiego mienia, które nie ma bezpośrednich spadkobierców, a które miałoby zostać przejęte przez organizacje żydowskie. To jest jakaś horrendalna koncepcja. Ona niestety również wyszła z Senatu amerykańskiego. To wymaga zdecydowanych zabiegów ze strony Polski, żeby wytłumaczyć, że taka reprywatyzacja jest po prostu niemożliwa – mówi Robert Winnicki.

Ruch Narodowy proponuje, aby reprywatyzacja odbywała się w sposób częściowy tzn. powinna dotyczyć bezpośrednich spadkobierców.

World Jewish Restitution Organization została utworzona na początku lat 90. w celu pomocy w odzyskaniu mienia żydowskiego w Europie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl